Mrs. POE

Venda Šebrlová 6 2015 Knihy česky

Lynn Cullenová:

Mrs. POE

Když tuto knihu čtete, nevnímáte ji jako (částečný) životopis, ani jako milostný román, ale jako horror. Hlavními hrdiny jsou spisovatel E. A. Poe, jeho (fyzicky i duševně) nemocná manželka a začínající básnířka Francis Odgoodová. Truchlivé společenství...

 

„Přijměte pozvání do časů, kdy se po Brodwayi projížděly kočáry a v salonech zbohatlíků se pod světly plynových lamp předváděly luxusní róby, recitovala poezie a probíraly všemožné skandály” píše se v poutáku na přebalu. To všechno je pravda, ale také se rodila společnost, kde se vymývaly z hlav lidí předsudky a na výsluní se draly talenty.  Samozřejmě, že s nasazením pověsti a často i života.

Kdo by omlouval nevěrného Poea, který se oženil se svou sedmnáctiletou sestřenicí a ta umírala na TBC i na zoufalství z manželovy nevěry? Nikdo... Kdo by šetřil city básnířky, která je věčně podváděná svým manželem a láká ji složitá osobnost E. A. Poea? Nikdo...

„Nezničte si pověst seriózní autorky kvůli muži. Na milenky velkých mužů dějiny zapomínají, přestože samy měly talent” varuje jedna ze společenských moralistek slečna Fullerová. „Edgar umí mistrně překračovat hranici mezi skutečností a fantazií, nemám pravdu? Lidi dráždí, že mu uvěří a potom se cítí hloupě. Nikdo není rád, když ho někdo jiný napálí!”

Čtete a najednou je všechno jinak. Čtete a rozumíte velké lásce. Takové, která dokáže i postrčit z obyčejného života do pekla. Proto psal Poe horrory? Věděl, že jednou potká a pak opustí Frances? Že  zemře za dva roky po rozchodu a jeho milenka opustí svět krátce po něm?

V doslovu se píše, že v New York Tribune vyšel v roce 1849 nekrolog, část kruté pomlouvačné kampaně :”... Toto oznámení možná mnoho lidí překvapí, ale málokoho rozesmutní.”

Vydalo nakl. Metafora

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012