Slovo na červen

Eva Střížovská 6 2015 Slovo redakce česky

 

 

Máme tady vedřiny. A já jsem se mohla na několik dní utrhnout a odjet do lesů. A to je krásné. Zatímco toto píšu, mám otevřená okna i dveře malé chajdičky, takže příjemný průvan, kolem štěbetají ptáčci, když odtrhnu oči od písmenek, koukám do zeleně. Sem tam odeženu dotěrného komára, sem tam ze sebe musím dostat klíště, ale to už je prostě příroda. A taky mám malý záhon a na něm pažitku, petrželku, oregáno, bazalku, do světa se snaží vyrazit fazolky, hrášek a taky tři sestry, což je dýně s kukuřicí a fazolí. Prý si navzájem dodávají a vyměňují živiny a prospívá jim to. Zatím jsou ještě mimina, tak uvidím později jak se to povede.

Kromě Slova tady ještě chci napsat recenzi na CD a knížku Marathon, což je dílo naší výtečné zpěvačky a chytré ženy Radúzy. Zaměřila se tentokrát na všelijaké (a vždycky - alespoň podle nás, ženských) - nesmyslné boje a války v různých dobách a zemích. Ale to už bych prozradila moc, více v té recenzi. Také tu mám k přečtení osm knížek, z toho tři v angličtině a k pět z nich bych zase měla recenzovat, neboť kolegyně Venda se právě vrátila z lázní a má toho ke psaní ještě dost. Z těch mých knih vybočuje jedna výrazně - je to objemná kniha Luďka Frýborta Pod znamením půlměsíce. Jedná se o fikci, že v letech kolem 2060 je Evropa zaplavena muslimy, kteří se zde ujali vlády. V každém případě stojí za přečtení, víc prozradím zase v té recenzi, snad jen, že čtenáři Českého dialogu a hlavně Nového Polygonu znají tohoto výtečně píšícího autora už léta..

Nebudu sebe ani vás dnes obtěžovat příšernostmi, které na pokračování jako nekonečný píběh bují nadále na naší politické scéně, snad je vypsala kolegyně Venda v článku Stalo se... jen zmínka o dvou případech: nehorázná primitivní ambiciózka a hamounka Nagyová, jejíž jeden intimní orgán omámil bývalého premiéra natolik, že opustil - dle jiných - sympatickou manželku a čtyři děti, byla zproštěna viny za to, že zneužívala zpravodajskou službu, nechala sledovat premiérovu manželku a jiné osoby, nezaplatila daně z drahých kabelek, které sbírala jako pozornosti od žadatelů o schůzku s premiérem (ona o tom rozhodovala) atd. Soudkyně svůj rozsudek nezdůvodnila, což zavdalo k velké odborné i veřejné polemice.

Druhým politickým případem je odvolávání ministra školství Chládka. Za jeho nedlouhého ministrování odešlo či bylo vyhozeno na 900 lidí. Zaměstnankyně si stěžovaly, že je šikanoval. On tvrdil, že na nich chtěl práci.Já jsem toho pána poznala osobně, když byl senátorem a stal se předsedou komise pro krajany, kde jsem členkou konzultativní rady. Zdál se mi tehdy trochu jako ředitel zeměkoule, ale nechci mu křivdit, spíš se zamýšlím nad tím, kolik je úředníků na ministerstvech. A vzpomínám při tom na tenkou knížku Program pro deset milionů, která vznikla v Austrálii těsně před sametem. "Všechna ministerstva by se měla vejít do jedné budovy," stálo tam například. Moc pěkná knížečka. Napsali ji dva karajné. Bohužel, i když jsem jí rozdávala politikům na všechny strany, nikdo jí asi ani nečetl, protože kadý chce být tím ředitelem zeměkoule a mít pod sebou davy podřízených.

A tak z jiného soudku. 19. června máme křest dvou knížek a přijdou tam báječní lidé z Kalifornie a z Austrálie a z...ještě nevím. Ale už vás hromadně nezvu, protože tam bude určitě nával. Ale těším se na setkání se svojí kolegyní Katkou Dehningovou, s kterou jsme předloni v Českém domečku v San Diegu založily neformální East-West Publishing Company a navzájem si pomáháme v propagaci a distribuci našich knížek. (Její nová nese název Karibské spojky, moje Všechny moje Ameriky I. Cali.)

Dále následuje dobrá událost - kolegyně Martina Fialková letí ten samý den do Kanady spolu s Tomem Kubákem točit další dokument z cyklu České kořeny. Zdařilo se to za finanční i organizační pomoci  jednoho vlastenecky založeného krajana, který nechce být ze skromnosti jmenován. Jede do míst, kde jsem byla asi před deseti lety a napsala jsem z toho všelijaké reportáže a příběhy lidí. Takže doufám, že po návratu dáme dohromady (samozřejmě kromě filmu) i hezkou další knížku.

A nakonec napíši, že se těším na dobré lidí ze světa, kteří to dělají šikovně, že sem přijíždějí právě na léto. Zrovna v tomto týdnu je jich z okruhu našich čtenářů asi dvanáct.

Přeji všem krásné léto.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012