Stalo se v květnu ...

Venda Šebrlová 6 2015 Aktuality česky

a stojí za pozornost

 

Vzpomínali jsme, že před 70 lety skončila II. světová válka. Neobešlo se to bez upřímných slov a děkování - ani bez bezostyšných keců. Pamatujete se, jak se nedávno Václav Klaus chlubil, že jako čtyřletý kluk stavěl na Vinohradech barikády?! Nevíte, jestli dostal nějaký řád?

 

X Jana Nečasová (Nagyová) byla osvobozena a tak zatím končí soud nad jejím zneužíváním Vojenského zpravodajství. Četli jsme mj. i její ordinérní hlášky na adresu tehdejší manželky Petra Nečase a samotného premiéra, kterému nadávala. Všichni jsme přesvědčeni, že svého času byla mocnější než premiér a pilně toho využívala. Nečas je potrestán už tím, že ji nemůže opustit (tolik toho na něj ví!). Ale také kvůli této aféře padla tehdejší vláda!! To je také beztrestné?

 

X  Žili jsme mistrovstvím světa v hokeji. Ať už jako fanoušci nebo jako trpěliví čekatelé na klidnější dny. Určitě znáte výsledky, tak jen pro zajímavost: v Praze i Ostravě se na výrobě ledu podíleli Švýcaři. Měli na starost i nalepení středového kruhu a čar. Že by Češi uměli jen kulatý čtverec?

 

X Ministr kultury Daniel Herman navrhuje, aby se Stavovské divadlo (předtím Tylovo, předtím Stavovské, předtím Královské zemské německé, při otevření v roce 1783 Nosticovo) - tedy, aby se jmenovalo Mozartovo. V roce 1787 tam W. A. Mozart dirigoval svoji operu Figarova svatba a jako poděkování za vřelé přijetí v Praze pro divadlo složil Dona Giovanniho. Má to pomoci turistickému ruchu.

 

X Miloš Zeman odmítl jmenovat tři nové profesory: Jiřího Fajta (Národní galerie), Ivana Ošťádala (Matem.-fyzik. fakulta UK) a Jana Eichlera (VŠ ekonomická). Rektor University Karlovy Tomáš Zima to pokládá za nepřijatelný zásah do akademických svobod. Už po kolikáté jsme se divili aroganci moci prezidenta, který se spíše měl jmenovat Jeho všemocné veličenstvo... T. G. Masaryk pokládal za čest, že mohl spolupracovat s věhlasnou universitou!

 

X V Praze se objevila Marine Le Penová (šéfka agresivní Národní fronty), která se chystá dobýt prezidentské křeslo ve Francii. Označuje EU za šílenství a osočila ji, že propaguje falešnou demokracii. Její strana je v evropském měřítku extrémistická. Jejím příznivcem je mj. Václav Klaus (setkal se s ní na vlastní žádost!) nebo Tomio Okamura.

 

X Problematická motorkářská skupina z Ruska „Noční vlci” přes všechny protesty politiků i nás ostatních dorazila do Prahy. Na Olšanech a na Vítkově v plné polní oslavili „70. výročí vítězství  sovětských vojsk nad Německem”.

 

X Všemi slušnými lidmi obdivovaná a vážená Věra Čáslavská má rakovinu slinivky břišní. Tento druh zhoubného nádoru je tak agresivní, že šance na přežití je bohužel minimální. Ale přesto doufáme!

 

X Causa Davida Ratha se táhne a táhne... Mistr manipulace vsadil na cirkulaci obhájců, někomu odebere důvěru, jiného jmenuje - ten o tom ale neví, další se musí připravit... Také se smrtelně (!) zranil při pádu z kola (modřiny na koleni a boule na hlavě) a nemohl k soudu. Ostatně, kterému podvodníkovi by se chtělo jít sedět? On má dvě ženy, zajímavou práci a jistě dobré poradce. Tak kam spěchat? Pokračování se má konat v červenci - když Rath dá!

 

X Diskuse o kvótě přijetí uprchlíků hýbou celou Evropou. Itálie a Řecko jsou denně zaplavovány stovkami lidí z Turecka, které je průchozí zemí pro utečence ze severní Afriky.

 

X Mezi středoškoláky rok od roku klesá zájem o studium němčiny. Letošních maturantů, ovládajících jazyk našich sousedů, bylo jen 5%.

 

X Sazka ohlásila, že v Eurojackpotu vyhrál 2,5 miliardy korun český sázející!! Zatím (do 3. června) se o peníze nepřihlásil.

 

X Byl odvolán ministr školství Marcel Chládek. Měl těžké problémy s podřízenými, jeho chování především k ženám označili zúčastnění jako šikanu.

 

X V Praze 6 se objevila kontaminovaná voda. Do nepoužívané odbočky údajně pronikly výkaly a pak humus tekl do vodovodní sítě. Hrozila epidemie. Dejvice a okolí zásobovaly desítky cisteren a rozváženy byly i balíky vody.

 

X Dobrá zpráva na konec: na Pražský hrad dorazil dotaz, ve kterém se neznámý člověk pídil po osudu pera, které tehdejší prezident Václav Klaus ukradl v Chile. Hrad prý o něm nemá žádné zprávy a mluvčí Institutu Václava Klause odbyl posléze Lidové noviny s tím, že „žádnou novinářskou slávu už na tom netrhnou”. Klaus prý pero dal do kapsy, aby si s ním nehrál a nerušil slavnostní atmosféru po podpisu smlouvy. Je pravda, že záznam krádeže prošel televizemi celého světa a „proslavil”  nás. Jiný prezident v jiné zemi by po takové ostudě odstoupil. Klaus ne. Na bojovníka na barikádě jsou všichni krátcí!

 

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012