Večerníček Jubilant

Olga Szymanská 6 2015 Kultura česky

 

 

Kdo z nás by z dětství neznal krátké pohádky před televizním večerním pořadem a znovu se na ně nedíval s dětmi a vnoučaty! Hmatatelnou radost z těchto večerníčků můžeme nyní vychutnávat v Museu Kampa a ve Valdštejnské jízdárně.

 

Zrod – Dospělost

Roku 1965 dostává nedělní cyklus pohádek jméno Večerníček. Známá melodie k němu poprvé zní před pohádkami O televizním strašidýlku. Povahové rysy (neúplné, ale zde uvedené jsou pro daná období jeho vývoje nejdůležitější) získává s prvními díly Pohádky ovčí babičky. Od roku 1967 v televizi uvádí své pořady: "úterní" Š. Haničincové s kamarády, "čtvrteční" s loutkovými a "nedělní" s animovanými příběhy. Další rozvoj přichází s pohádkami O vodníku Česílkovi a zahraničními příběhy. Pouze mimo soboty vysílá denně: barevné příběhy O klukovi z plakátu a novou řadu s Rumcajsem. Černobíle Spejbla a Hurvínka a Štaflíka a Špagetku. To už umí dávno zdravit „Dobrý večer“ a "Dobrou noc". Na dospělé zkouší Rumcajsí pohádku o vílině šlojířku, Maxipsa Fíka, Boba a Bobka Grand Šou i hraný seriál Klaun AM. V dospělosti let devadesátých si troufne na příběhy se zvířátky. Je objevena jeho planetka a pojmenována po něm. Dostává také novou čepici. Po roce 2000 se pro něj stává nejdůležitější původní tvorba pro děti a česká škola animace. Na konto si připisuje nové příběhy, například O Skřítku Racochejlovi, Gorilí povídání, Tarbíci, Žížaláci, dále Vynálezce Alva, Komisař Vrťapka a jeho zahrádka, Povídání o mamince a tatínkovi, Dobrodružství rodiny Kokoškovy aneb Letem světem.

Dodnes večerníček zažil tři sta sedmdesát pohádkových seriálů – čtyři i šest premiér ročně.

 

Rozvoj – Vlastnosti

Večerníček – pohádka pro nejmenší je v českém prostředí fenoménem se svébytnou poetikou a srozumitelným etickým poselstvím. Vysoké nároky na kvalitu nedávají prostor nevkusu a agresivitě. Klíčem k úspěšnosti je nápad, rozvinutý v literárním a výtvarném zpracování při dodržení přísných pravidel. Důležitý je nový hrdina ve vlastních příbězích, stejně jako rozvíjení příběhů z původních nejúspěšnějších titulů. A to v trpělivé spolupráci autora, dramaturga, režiséra a výtvarníka na námětu, poté na scénáři literárním i technickém. Výroba každého dílu při důrazu na kvalitu zpracování, pestrost tradičních animačních technik a dnes i na 3D animaci trvá bezpočet měsíců. Důležitá je dnes péče o uchování kvality historických večerníčků kolorováním a digitalizací. Animace ve vzdělávacích a zábavných pořadech, vznik kanálu ČT:D rozšiřují také povědomí o něm. V zahraničí je zájem o české večerníčky vícedílné a beze slov, konkrétně o Krysáky v Polsku Finsku, Kanadě. Žížaláci zaujali nrjvíce Barmu, Finsko a Brazílii.

Rozhoduje vždy příběh, který dítě osloví a potěší – večerníčky jsou proto pestré jako život.

 

Pro všechny

Padesátiny Večerníčku přibližuje velmi atraktivní výstava tím nejzajímavějším, co dětské pohádky na dobrou noc mohou nabídnout. Přímý prožitek v dětském a fantazijním světě a informace o vzniku a odkazu animované tvorby pro děti jako pilířů naší kultury – jsou nosnými body výstavy. Museum Kampa představuje pohádky podle oblíbenosti (1-50): Krkonošské pohádky na místě prvním! V labyrintu s průhledy, kde nacházíme i svého nejoblíbenějšího autora v jeho návrzích a nákresech. V prostoru Valdštejnské jízdárny objevíme škálu scén a výňatků z nejznámějších pohádek pod hvězdným nebem Večerníčku. A výtvarných originálních kreseb a ilustrací, loutek proslulých českých animátorů, například J. Trnky, H. Týrlové, B. Pojara, J. Švankmajera. Jejich pokračovatelů: scenáristů, výtvarníků, režisérů, příkladně Z. Milera, R. Pilaře, Z. Smetany, A. Borna, V. Jiránka. Také například herce: H. Maciuchovou-Anče z příběhů o Krakonošovi, J. Bohdalovou a J. Dvořáka, jejichž hlasy patří největšímu počtu postav.

V průvodci se dozvíme, co o Večerníčku ještě nevíme, co by R. Pilař vytvořil na internetu.

 

Pro každého

Tvůrčí dílny, dabing-studio, školy animace, setkávání s tvůrci, projekce ke vzniku večerníčků s ukázkami, skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč, pohádkový les – vše se tu nabízí. Navíc mimo výstavu: turné po ČR s projekcí nejoblíbenějších seriálů, vyžití na autogramiádách a setkáních s pohádkovými hrdiny a s jejich představiteli. Soutěže, zábavná vystoupení s dárky. Projekce pro děti z dětských domovů a dalších organizací. Speciálně dětem virtuální pohledy na pokojíčky i s hračkami generace rodičů a prarodičů i jejich názory na večerníčky. Cesty Časo-letem do různých období i do budoucnosti. Večerníčkův pohádkový špalíček s padesáti nejoblíbenějšími pohádkami v knize, kompletní Krkonošské pohádky v HD systému. Na konci prázdnin velkou televizní show za účasti mnoha osobností s interaktivní soutěží v propojení na nové technologie. Vlastní představení Baletní přípravky pro děti, působící v Národním divadle. Interaktivní galerii padesátky medialónků nejúspěšnějších Večerníčků za celé půl století. Pro Déčko videa nejlepších seriálů pro letošní televizní vysílání i profil R. Pilaře.

Vše srozumitelné pro všechny generace - od nejmenších dětí po dospělé do sta let!

 

Na výstavě Večerníček slaví 50 let – Museum Kampa a Valdštejnská jízdárna do poloviny září – si opravdu každý najde „ten svůj“.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012