TGM Humanista pravdou posedlý

Venda Šebrlová 10 2014 Knihy česky

Dana Seidlová

TGM HUMANISTA PRAVDOU POSEDLÝ

 

Byl filosofem, spisovatelem, státníkem, sociologem a především státníkem, který přes všechny snahy fašistického i bolševického režimu zůstal v naší mysli zakladatelem českého moderního státu.

Tomáš Garrigue Masaryk patřil mezi nejvýraznější politiky první poloviny 20. století.

Francouzský tudent Alain Soubigou byl tak oslněn jeho životem a významem pro Evropu, že mu věnoval deset let studia. Naučil se česky, pět let se probíral našimi archívy a pak napsal habilitační práci: 456 stránek. Ta vyšla v češtině v roce 2006 a inspirovala Danu Seidlovou k napsání drobné knížky. Vycházela z rozsáhlé publikace, ale rozsahem ji „zlidštila”.

Na 29 stranách dokázala připomenout Masarykův boj proti nacionalismu v cause Rukopisů i příšernou Hilsnerovu protižidovskou aféru spojenou s vraždou katolické dívky Anežky Hrůzové. Jeho spory s monarchií i s falší při vyučování náboženství ve školách. Přijel také do Petrohradu v květnu 1917 a údajně zaplatil atentátníkovi za zabití Lenina (což je sporné)... Sleduje jeho činnost ve válce i po ní (v novém evropském státě česko-slovenském) až do smrti 14. září 1937.

Vím, že naši čtenáři si na tuto knížku udělají čas. Koupí ji pro sebe nebo jako dárek pro přátele. Dana Seidlová si zaslouží poděkování za svou službu české historii.

Venda Šebrlová

Knížku si můžete za pouhých 60,- Kč zakoupit v naší redakci nebo vám ji zašleme domů za cenu vč. poštovného. Objednávejte na cesky-dialog@seznam.cz

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012