Střecha nad hlavou

10 2014 Naši ve světě česky

Od spřáteleného spolku Checomacoco, který pomáhá indiánsko-českým potomkům cestovatele A. V. Friče (ale nejen jim) v daleké Paraquayi, jsme dostali nové zajímavé informace, co se mezi tamními českými indiány děje. Rádi zveřejňujeme.

 

Milí přátelé,

dovolte abych Vás upozornila na náš nový projekt STŘECHA NAD HLAVOU. Tento projekt je odpovědí na Vaše četné dotazy, jak to dopadlo s uznáním právní subjektivity osady Nueva Esperanza. Dopadlo to "špatně" – místo aby byla kladena za vzor, jak lze řešit nezaměstnanost a bídu etnické menšiny (původního obyvatelstva země), byl jí paraguayským vládním Úřadem pro indiánské záležitosti opět (již potřetí) odebrán statut "komunity".

Ale protože všechno "špatné" je i pro něco dobré, povzbudilo nás to k další aktivitě. Hybatel dění v Nueva Esperanze Cándido byl totiž zdrcen, že tím podivným správním rozhodnutím přišli mj. o možnost zapojit se do národního (a podle nás pochybného) programu výstavby obydlí pro chudé, což bylo Nueva Esperanze od roku 2012 slibováno a bylo důvodem, že (až na výjimky) nezačali se stavbou příbytků sami. Dohodli jsme, že nadešel čas, aby se pustili do díla svépomocí – s naší podporou. Domky si postaví podle svých představ a individuálních potřeb (vládní projekt počítal s malými typizovanými domky bez možnosti projekčních změn či přístaveb). Postaví si je vlastníma rukama a pro mladé budou příležitostí založit rodinu. Posílí příslušnost k místu i ke komunitě. Domy budou celodřevěné, tak jak se je indiáni z Chaka – bývalí nomádi bez stálých sídel – naučili od 20. století stavět podle vzoru salesiánských misií.  (V příloze dva typy staveb.) Rádi bychom přispěli finančním darem na to, co se musí koupit: plechy na pokrytí střech, okapy a jímky na dešťovou vodu. Ostatní si indiáni opatří a provedou sami.

Více o projektu se dozvíte zde: http://www.checomacoco.cz/aktuality

 

Se srdečným pozdravem za (podle nového občanského zákoníku) "spolek" Checomacoco

Yvonna Fričová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012