Sláva hrdinům - nebo estétům?

Venda Šebrlová 10 2014 Aktuality česky

Ano, jasně že musíme mít památkáře, aby se naše města nestala sbírkou haraburdí a nesmyslných projektů! Ale prosím, podívejte se na: www.czechspitfireclub.cz - a uvažujte...

Oč jde? Pomník v podobě okřídleného lva byl na pražském Klárově odhalen 17. června tr. Už v době, kdy se objevila na veřejnosti jeho podoba, začaly diskuse. Mnohým se líbil jako symbol, dalším se naopak jako symbol velmi nelíbil. To je věc vkusu a názoru. Památkáři však od té doby nezměnili názor, že skulptura na Klárov nepatří.

Teď už dokonce uvažují o tom, jak lva odmontovat a instalovat jinde. Kde jinde? U nás ve Strašnicích? Nebo v některé z připojených vesnic, kde nikoho nepohorší?

„Chceme od srdce vyjádřit sounáležitost v hluboké úctě vůči československým válečným letců, našim národním hrdinům, jejichž památku monument připomíná. Kéž zůstane na současném důstojném místě a dál předává svou symbolikou poselství široké veřejnosti” píše se v Petici PRO ZACHOVÁNÍ Okřídleného lva na pražském Klárově.

V Petici nás iniciátoři prosí, abychom je podpořili a také vyjádřili díky autorům  a všem zúčastněným za tento pomník. „Kéž zvítězí vlastenecké srdce a zdravý rozum. Čest, úcta a sláva hrdinům!”

Ať už se nám pomník líbí či nelíbí, Klárov je symbolické místo. Já si pamatuji, jak se tam objevila první připomínka smrti dívky, kterou na chodníku zabili okupanti v srpnu 68. Lev s křídly je symbolem  hrdinství  našich válečných letců - a promiňte, zdá se mi to důležitější než názor estetiků, že kazí pohled na druhou stranu Vltavy!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012