Stalo se v září ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 10 2014 Aktuality česky

 

Den za dnem jsme sledovali dění na Ukrajině a reakci našich politiků. Nic moc překvapení. Premiér Sobotka jako jeden z mála evropských lídrů si vymínil, že možná nebude souhlasit s ekonomickými sankcemi proti Rusku. Prezident Zeman podporuje tvrdší odpověď. Bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra by na Ukrajinu začal posílat zbraně.

X Samozřejmě, že nikdo (snad ani Putin) nechce 3. světovou válku. Ale že by si Evropa musela nechat líbit okupační tendence Ruska? Touha obnovit Velkoruskou říši a být jejím carem je pro Putina takovým lákadlem, že zkouší, co vydržíme.

X Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová se stane eurokomisařkou pro spravedlnost a spotřebitele. Už také absolvovala tzv. grilování - odpovídala na otázky europoslanců.

X Generál Petr Pavel bude od června 2015 předsedou vojenského výboru NATO. Byl v misích na Balkáně, v Kuvajtu i v Afganistánu a pracoval také v centrále NATO. Ministr obrany M. Stropnický to pokládá za „výraz důvěry spojenců”. Uznale se vyslovili i prezident Zeman a premiér Sobotka.

X V americkém Kongresu bude 19. listopadu odhalena busta Václava Havla. Američané tím oslaví 25. výročí Sametové revoluce.

X Do Prahy přijel německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Vzpomněl spolu s námi události před 25 lety, kdy přes naše hlavní město prchali na Západ obyvatelé tehdejší Německé demokratické republiky. Na pražských ulicích tehdy stály desítky opuštěných Trabantů a Wartburgů, jejichž majitelé přelezli přes plot na výsostné území západního Německa. Celkem k nám uteklo během dalších týdnů 20 tisíc lidí!

X Na Hrad přišlo video od ukrajinských Čechů na Volyni. Naši krajané mají strach z rostoucího napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. První žádost o možný návrat došla do Prahy už na jaře, ale tenkrát  ministerstvo zahraničí usoudilo, že nebezpečí jim nehrozí.

X Sledovali jsme osud britského chlapce Ashya Kinga, která se po trpkém cestování k nám přes Španělsko dostal do pražské nemocnice v Motole, kde mu budou ozařovat nádor na mozku. Rodiče si léčbu v našem Protonovém centru přáli, lékaři v Británii ji nepokládali za dostatečnou.

X V obci Vilémov u Havlíčkova Brodu se zřítil most, který začalo ten den ráno opravovat šest dělníků. Pět z nich zemřelo. Podle informací vesničanů museli dělníci opatrně odstraňovat bloky kamene a číslovat je, firma Bogl a Krýsl je pak chtěla prodat.

X Diskuse o tom, zda mají studentky zdravotnické školy v Praze právo být podle muslimských zvyků zahalené, nabyla značné popularity. Z hygienických důvodů je to nesmysl už při školní praxi nebo třeba tělocviku, ani sestra v nemocnici nemůže být zahalená  kvůli možném ohrožení pacienta infekcí. Navíc musí být identifikovatelná! Na stranu muslimek se naopak postavila Liga lidských práv a Multikulturní centrum Praha. Že bychom zákazem posilovali sociální odlišnosti - a proč nám to vadí u muslimek, když ne u jeptišek a Židů? To je jen pověstná špička ledovce: mají být imigranti součástí nové společnosti nebo si mají zachovat svou identitu? A jak to Evropa zvládne? Obojí má totiž spoustu dalších „proč”.

X Zemřel hudební skladatel Petr Skoumal, který psal písničky, hudbu filmovou i pro Večerníčka. Spoluprací s básníkem Janem Vodňanským i v dobách kulturní šedi osvěžoval život i našim dětem.

X Pašované a padělané cigarety se staly v pohraničí opět lákadlem pro Němce. Stojí méně než polovinu ceny originálu - takže se vyplatí i autobusové zájezdy! Např. padělaná značka Camel se vyrábí v Rusku - jen místo velblouda má na krabičce muflona.

X Pražské výstaviště (dříve „Julda Fulda”) se konečně dočká rekonstrukce. Během pěti let se má opravit i vyhořelé levé křídlo původní budovy. Celá plocha je památkově chráněná, Výstaviště vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Práce budou stát asi 1,5 miliardy korun.

X České aerolinie jsou tak ztrátové, že budou masivně propouštět. Nejen úředníky, ale i piloty a letušky. Česká republika drží 54% akcií, Korean Air 44%.

X A tradiční dobrá zpráva na konec: Kroměříž otevřela v opravené budově Starého pivovaru expozici, věnovanou písničkáři Karlu Krylovi, jehož nedožité sedmdesátiny jsme letos vzpomínali. Diváci mohou vidět dokumenty o jednotlivých fázích života člověka, který nás tak dobře znal, doufal - a v mnohém jsme ho po listopadu 1989 zklamali.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012