Čeština doma i ve světě

-ES- 9 2014 Naši ve světě česky

Bylo nosné téma krajanské konference 10 .- 12. září.

 

Přiznám se, že jsem měla trochu obavu, zda-li dvoudenní konference (třetí den už byl doprovodný program) s jedním tématem nebude nudná. Ale je to tak, že když jsem založila v roce 1990 Český dialog, časopis pro Čechy doma i ve světě, řekla mi kamarádka: Hele, to je fajn, ti emigranti, ale za chvíli to bude nuda, bude to stále stejné.

 

Ale ona se moc mýlila. Časopis se blíží ke svým 25 letům a pořád má o čem psát. Nejsou jen „emigranti“,  exulanti“, „krajané“, „utečenci“ a jak se všelijak nazývají lidé, kteří se rozhodli  odejít ze země, kde jim komunisté sebrali majetek a hrozilo jim pronásledování za své přesvědčení, některým dokonce smrt, ale i tací, kteří odešli dávno ještě za Rakouska-Uherska, ať už na Ukrajinu, do Chorvatska či až za moře, do USA a naopak ti, co odcházeli a odcházejí až po roce 1989 do zahraničí studovat, pracovat. Ti posledně jmenovaní mají štěstí, že se prostě mohou rozhodnout a jít. A to tom všem  se mluvilo na konferenci. Čili přednášky účastníků byly různé a pestré. Samozřejmě, že se někteří mluvící trochu zašmodrchali ve své touze říci všechno a tak mluvili moc a moc. Ale to bývá na všech konferencích.

Nemohu tady všechny jmenovat, doufám, že www.krajané.net uveřejní postupně všechny příspěvky, abyste si mohli udělat obrázek.

 

Já bych dnes ráda uvedla svoji přednášku a jak je dostanu, budu přidávat i zajímavé příspěvky jiných účastníků. Např. Hanky Hanušové z Argentiny, L:ibuše Stráníkové  z Chorvatska, Olgy Schmalzried z Belgie, Ludmily Muchiny z Ukrajiny, Vlastenky Krišan ze Srbska, Blanky Karlsson ze Švédska a mnoha dalších včetně kolegyně Martiny Fialkové, která představila filmy České kořeny.

A samozřejmě, velmi vítáme Vaše názory a zkušenosti!

O češtině dále čtěte v rubrice Čeština ve světě, určitě nebudete litovat…

ES

Foto: na snímku dvě účastnice konference, Ája Vrzáňová,

a Barbara Semenov

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012