Bohemia - láska nezná hranic

Jen dvakrát v životě jsem litovala, že neumím maďarsky. Poprvé, když jsem se štábem natáčela dokument o Maďarsku a rozuměla jsem jen psaným číslicím. Podruhé, když se mi dostala do rukou ročenka spolku přátel Čech nazvané Bohemia.
Bylo to v roce 1993, kdy se několik milovníků české kultury a vlastně celé naší země rozhodlo, že jako most spojí dvě země. „Svými skromnými prostředky bychom chtěli zkrátit vzdálenost mezi dvěma národy, mezi dvěma kulturami, mezi Prahou a Budapeští” připomínají na titulní stránce letošní ročenky.
Spolek tvoří na padesát lidí - a jen jediný z nich je Čech, oženěný s Maďarkou. Většinou jsou to starší lidé, někteří se naučili česky (což pro ně musela být stejná dřina, jako pro Slovany maďarština), Eva Molnárová i píše česky. A má pevná pouta i na Český dialog.
Duší spolku je čistokrevná Maďarka, která je přesvědčená, že v minulém životě byla Boženou Němcovou. Je pravda, že ji to táhne nejen do Čech, ale také na Slovensko, kam Bohemia pořádá cesty několikrát ročně. Časopis v maďarštině (a taky trochu v češtině), který spolek vydává, je dotován Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.
Je opravdu plný zajímavostí, fotografií i kreseb a vůbec nevypadá jako nějaká spolková tiskovina. Vychází na krásném křídovém papíře a má výbornou grafickou úpravu.
Ten letošní ročník byl hodně poznamenán 100. narozeninami Bohumila Hrabala, ale je v něm i kousek Haškova Švejka... A co mne nadchlo je, že má podrobný kalendář politických i kulturních a sportovních událostí minulého období.
Přeji paní Evě Molnárové, té křehké něžné paní, aby měla ještě dlouhá léta hodně sil. Takovou ročenku jí mohou závidět i profesionálové nejen v Česku.
- Venda Šebrlová -
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad