Kvartet na divadle

-ES- 4 2014 Kultura česky

Divadlo Bez zábradlí uvádí hru Ronalda Harwooda KVARTET v obsazení: Cecily Robsonová - Veronika Freimanová, Reginald Paged - Zdeněk Žák, Wilfred Bond - Rudolf Hrušínský, Jean Hortonová - Jana Švandová. Režie Petr Slavík, scéna Tomáš Rusín, překlad Helena Stachová.

Penzion pro vysloužilé operní umělce je poslední štací někdejších pěveckých virtuózů, Cissy, Wilfa a Reggieho. Příchod jejich bývalé kolegyně, slavné sopranistky Jean, která byla krátký čas Reggieho manželkou, rozvíří jinak poklidnou hladinu jejich životů. Plán zazpívat na tradičním koncertu k výročí narození Verdiho kvartet z Rigoletta je ohrožen. Přenesou se bývalí přátelé přes někdejší neshody a zášť? Podaří se jim sladit v zájmu hudby své odlišné povahy? Lze aspoň na chvíli zastavit čas a vzkřísit zašlou slávu?

V křehké hře s velkou dávkou typicky britského humoru se dojemně, ale bez laciného sentimentu hovoří o lidech, kteří možná už mají produktivní věk za sebou, ale neztrácejí touhu žít, vůli něco udělat a hlavně snít.

Toto je úryvek z divadelní tiskové zprávy. Nelze, než s ní vřele souhlasit a dodat:

Výkony předních českých herců splnily očekávání. Zdeněk Žák jako vybuchující kotel naplněný negací se mění před očima diváků za přispění své bývalé a notně protivné manželky Jean v laskavého a galantního muže, Wilf v podání Rudolfa Hrušínského jako hlasitého, ale nemohoucího záletníka, vzbuzuje v publiku chápavý smích, Jana Švandová coby Jean se v “demokratické“ partě odstavených kolegů pěvců postupně přiznává ke svým slabostem a nachází u nich pochopení. Veronika Freimanová mne přímo okouzlila temperamentním pojetím mírně dementní, nicméně veselé a roztomilé umělkyně.

Řekla bych, že starší lidé se při tomto představení s velkým pochopením baví, mladší jím mohou být zčásti poučeni do budoucna.

 

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012