Slet čarodejnic v Neapoli

4 2014 Naši ve světě česky

Odvaha a role žen v různých historických obdobích

 

České čarodejnice se slétají i v Neapoli!    11. dubna 2014 se konal již 4. Slet členek česko-italského spolku Bohemia a jejich přátel. Tento rok dorazily na pomoc  i zástupkyně z Říma, z asociace Praga.

 

Z programu bylo již tradičně vypuštěno pálení ( abychom  předešli  ztrátám těchto vzácných bytostí)  a bylo nahrazeno kulturní náplní. Jako vždy byla hlavním tématem žena a její role v různých historických situacíCH a na různých místech Evropy.

Tentokrát se na sletu setkaly, i když  jen v ústním podání, moravské Žítkovské bohyně a italské čarodejnice z Beneventa. Nechyběla ani historická postava neapolské hrdinky Eleonory Fonseca Pimentel, její ž odvaha, inteligence a dobrá vůle pomoci společnosti nebyla v její době (18. století) pochopena. Povídání o Žítkovských bohyních  vycházelo především z knihy” Žítkovské čarování “ od Jiřího Jilíka. Tak jsme se  přenesli do tajemných chaloupek osady Žítková, rozsetých po  Bílých Karpatech, kde bohyně sbíraly bylinky, lily vosk a lidé k nim chodili ze širokého okolí pro rady. Tyto moudré ženy – bohyně rozuměly  nejen přírodě a přírodním  úkazům, ale i lidem a jejich trápení.

 

Oproti nim, jejich “kolegyně” z jižní Itálie nebyly tak dobré ženy. V 6. století, kdy vzniklo knížectví Benevento a bylo obsazeno pohanskými Langobardy,  se začaly šířit legendy o pohanských rituálech. Tak připsaly čarodejnicím z Beneventa divoký tanec okolo ořechu a zlou moc. V této nesympatické  roli se ale většina žen – čarodejnic  ocitla díky nepochopení  a donucení okolí.

Jednu věc mají ale naše dobré bohyně i divoké beneventské čarodejnice společné.  V legendách a vyprávění o nich je uchován kus lidové kultury a vzácné hodnoty lidových tradic.

 

Po tajemných příhodách z Moravy a Beneventa následovala i magická tombola s hodnytnými cenami – různé typy košťat, voňavé svíčky, české zápalky, čaje ze sušených bylin…..

A na závěr se opět spojily obě kultury - česká a jihoitalská – v umění kulinářském: neapolské těstoviny (penne all’arrabbiata), české chlebíčky a pikantní guláš, pivo a likér Strega (čarodejnice).

 

Helena Schwarzová

Čarodějnice na fotografii jsou: Andrea  Nimmerfrohová z asociace Praga, V.Di Caprio, Annalisa Accetta a Helena Schwarzová, autorka článku (v červených šatech)

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012