Velikonoční vajíčka v Miláně

4 2014 Naši ve světě česky

Jak se slaví české Velikonoce v Itálii? Napsali nám o tom ze školy v Miláně, která je partnerskou školou České školy bez hranic. Ale podobné je to i v Neapoli, Bologni a Římě i Florencii

 

V měsící dubnu je již jaro v plné polní a jako každý rok nám příroda připravuje nesmírně vzrušující představení: všechno to pučí, raší, kvete a voní a první jarní kvítka se stávájí oblíbeným cílem pilných včel a čmeláků. K radostné náladě nově rodícího se období přispívají ptáci, vracející se s veselou písní z teplých krajin. Tichý půvab lesních kapradin a mechů přímo vybízí k romantickým procházkám. Jaro zkrátka dělá divy, všechno spáruje a ani se nenadějeme vše vrcholí romantikou prvomájového polibku pod rozkvetlou třešní. Ale, nepřebíhejme!

 

Naše krásné slovanské zvyky a obyčeje zachovaly pestrou paletu barev a tradic, kterou se snaží udržovat a šířit také čeští krajané a tak i v  letošním roce budou díky spolkům po celé Itálii vítat a slavit příchod jara. Nejrozšířenější tradicí je bezesporu malování vajíček. Rozeznáváme řadu zdobících technik, barevných tonů a vzorů, které se odlišujují podle jednotlivých krajů. Jedna z nejstarších a dosud nejvíce rozšířených technik je malování včelím voskem. Tuto techniku nám v Miláně přiblíží v neděli 13. dubna pan Jan Burkhardt.

 

K odchodu zimy přispěly nemalým podílem i děti z České školy "Ámosek" v Miláně, které  5. dubna nemilosrdně utopily Moranu a přivítaly tak jaro jak se patří. Ani ve Florencii děti nezahálely a pospíšily si s velikonočním tvořením, malovalo se již 6. dubna a nechyběl ani tradiční beránek a další sladké laskominky. Největší nával velikonočního tvoření a zdobení ovšem nastane tento víkend. 12. dubna se malují vajíčka v Českých školách v Bologni, Římě a Neapoli a o den později potom v Miláně. Ještě před tím se však 11. dubna stihnou slétnout ty nejváženější čarodějnické exempláře krajanských spolků z Říma a Neapole,  aby si zavzpomínaly na staré dobré časy, oprášily archívy a zavzpomínaly na své české, moravské a neapolské předchůdkyně, a hlavně na Žitkovské bohyně z Bílých Karpat, které nedávno proslavil román mladé spisovatelky Kateřiny Tučkové. Čarodějky z Milána jsou ve fázi mazání košťat a budou následovat své jižanské přítelkyně až oné tajemné filipojakubské noci 30. dubna.

 

Simona Kubíková

předsedkyně Krajanského spolku v Miláně.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012