Nejstarší stromy v Praze

3 2014 Dějiny česky

Ve Škodově paláci v Praze probíhá výstava, která vás seznámí s památnými stromy Prahy. Najdete na ní desítky fotografií věkovitých stromů v různých ročních obdobích. Rádi vám postupně představímě alespoň několik z nich. Dnes začneme "Nerudovou hrušní",  o níž si můžete přečíst dole pod úvodním textem k výstavě, a kterou vidíte na fotografii k  článku. Výstavu, texty i fotografie připravil dendrolog Aleš Rudl.

 

Nejstarší stromy v Praze pamatují dokonce vládu Jiřího z Poděbrad. V průběhu výstavy získáte mnoho tipů na procházky, kam se za stromy vydat. Kdo rád jezdí na kole, může využít i pět doporučených cyklistických tras, které dohromady propojují více než 130 památných stromů.

 

U vybraných pozoruhodných jedinců byly přímo v terénu instalovány informační tabule, které pojednávají o jejich historii. Výstava vám odpoví, kde tyto tabule můžete najít. Návštěvou objevíte i tajemství nejstaršího a nejmohutnějšího památného stromu Prahy. Je jím bezpochyby Beethovenův platan u Velkopřevorského paláce na Malé Straně.

 

Do zákaznického centra Opencard v Jungmannově ulici (29/35), kde je výstava umístěna až do 30. 6. 2014, se můžete přijít podívat každý všední den v následujících časech: po, st 8 – 20 hod., út, čt 8-18 hod., pá 8:15:30 hod. Vstup na výstavu je volný.

Výstavu připravil dendrolog Aleš Rudl ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Botanickou zahradou Praha. Více informací naleznete na webu www.prazskestromy.cz.

 

Nerudova hrušeň na na Petříně

Pojďme se nyní přenést do Seminářské zahrady. Na úbočí vrchu Petřín můžeme spatřit stařičkou hrušeň. Nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že zde hrušeň roste již 200 let. Statný kmen, jehož obvod měří bez mála tři metry, už poznamenal zub času. Kmen je uvnitř dutý a je možné skrz něj prohlédnout na druhou stranu. Avšak tvrdé houževnaté dřevo hrušně zaručuje jeho dlouhodobou stabilitu. Fotogenická dřevina, zvláště při pohledech směrem na Pražský hrad, není hodnotná jen svým stářím. Hrušeň je spojována s básníkem Janem Nerudou, kterého zajisté pamatuje a byla po něm i pojmenována. Český básník se narodil v roce 1834 na Malé Straně nedaleko odtud v dnes již zrušených újezdských kasárnách. Rodiště uplatnil ve své literární tvorbě v Povídkách malostranských, které jsou považovány za jeho vrcholné prozaické dílo. Vytvořil v nich obraz Malé Strany v době před rokem 1848 na základě svých vlastních vzpomínek. Hrušeň je nejkrásnější během dubna, kdy bývá obsypána záplavou bělostných květů. Najdeme ji 135 m vzdušnou čarou od konce ulice Hellichova ve svahu vrchu Petřín v těsné blízkosti křižovatky asfaltových cest.

Významné stromy si zasluhují pozornost, úctu a ochranu. Mnohé z nich nesou důležitá poselství a ta předávají dalším generacím lidského pokolení. Během následujících měsíců budete mít možnost se seznámit s pozoruhodnými dřevinami, které byly zařazeny do celopražské databáze významných stromů, rostoucích v centru města. Databáze byla zpřístupněna na konci listopadu loňského roku na webových stránkách www.prazskestromy.cz a na základě tipů široké veřejnosti je stále rozšiřována.

 

text a foto: Aleš Rudl

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012