Narozeninový medailonek Blanky Kubešové

2 2014 Naši ve světě česky

Je až k nevíře, že Blanka Kubešová, jedna z nejvýznamnějších českých spisovatelek 20. a 21. století, známá též ze stránek Českého dialogu, slaví již své 70. narozeniny. Narodila se 21. února 1944 v Praze jako Blanka Kubiasová v rodině lékaře.

Po maturitě na jedenáctiletce se nedostala na další studia z kádrových důvodů a také protože její bratr emigroval do Kanady. Pracovala jako úřednice ve Státní knihovně, v archivu Národního divadla a v Krátkém filmu Praha.

Po okupaci v roce 1968 odchází s manželem Arnoštem do Kanady, kde si prožívají nelehké začátky v Torontu. Její rodiče též emigrovali a tak Blanka s manželem a již první dcerkou odcházejí do Švýcarska. Za několik let otevřela s manželem v Lucernu poetickou kavárnu, které se říkalo Viola 2. Po mnoho let zde pořádala literárně-hudební večery a večery poezie, kde též hojně vystupovali čeští exiloví spisovatelé a umělci.

Již před rokem 1968 spolupracovala jako autorka pohádek a literárních pořadů s Čs. rozhlasem a s Divadlem hudby. V exilu začala psát drobné texty do českých exilových časopisů a od 80. let již přivedla na svět řadu úspěšných knih, z nichž některé se staly scénářem pro film či divadelní hry.

Po roce 1989 začala jezdit domů a spolupracovat s různými časopisy, Čs. rozhlasem, televizí, divadly, atd. Za její bohatou literární činnost již získala řadu cen. I když spisovatelství je její celoživotní láskou, tak její největší radostí je její velká rodina s mnoha vnoučaty.

KNIHY:

Romance pro Žoržínu (1985 Konfrontace, Curych, Reedice 2008 Eroika, Praha)

Deník Leošky Kutheilové (1987 68 Publishers, Toronto, Reedice pod názvem Od školy se práší 1993 Road, Praha) Též uvedeno jako divadelní hra a na CD

Kočičí dlažba (1988 Index, Kolín n.R.  a 1991 Orbis, Praha)

Horror Hill… jako zrnko písku (1994 Primus, Praha)

Perlový svět (1996 B.Just, Praha)

Černá v bílé (1999 Knižní Klub, Praha = film Modrý kámen Víta Olmera)

Žabky na vodě (2000 Čsl. spisovatel, Praha)

Vltavěnka (2004 nakl. Šulc a spol, Praha, Reedice spolu s Můj otec s velkým O 2006)

Spolu s V.R.Židkem Kolja… to neznáte mého psa (2004 nakl. Fraus)

Baletky v modrém (2011 Eroika, Praha)

DIVADELNÍ HRY:

Deník Leošky Kutheilové

Nežádoucí objekty

Můj otec s velkým O

FILMY:

Modrý kámen podle její prózy Černá v bílé

spoluautorkou scénáře k dokumentu Přeplavu i Dunaj z cyklu ostravského studia České televize Příběhy železné opony, líčícího příběh jejího bratra Jaromíra Kubiase (2006, sc. + Luděk Navara, r. Ján Novák).

CD:

Od školy se práší (MC, 1992; čte H. Maciuchová)

Milá Blanko, přeji Vám za nás všechny vše nejlepší, hlavně zdraví, dobrou pohodu, mnoho tvůrčího elánu a hodně radosti s Vaší rodinou do mnoha a mnoha dalších let.

Láďa Křivánek, Kanada

K tomuto blahopřání se přidává celá naše redakce. Blanka Kubešová publikovala řadu článků či povídek i v našem časopise, a to průběžně - již od počátečních dob jeho existence až po současnost. Můžete si je snadno vyhledat pod jejím jménem v okénku "Hledej" na titulní stránce našeho webu. Najdete tam mezi nimi jistě i řadu dalších příspěvků, které se týkají samotné autorky a jejího manžela. Oba se totiž stali také osobnostmi našeho filmového dokumentu České kořeny ve Švýcarsku, natočeného v r. 2011, který mj. zmapoval i jejich příběh.

Hluboký ponor do lidské duše, zpracovaný krásnou češtinou, nevšední příběhy lidí obyčejných, ale i těch na okraji naší společnosti, at´už v exilu či "doma" (ale kde to vlastně je?) - to jsou náměty Blančiných próz. Silnou a činorodou oporou jí je ve všem manžel Arnošt, kterému rovněž blahopřejeme k manželství s touto dámou české literatury.

Martina Fialková

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012