Odešel Jan Drahota

-ES- 2 2014 Naši ve světě česky

Takhle o něm psala před několika lety Milena Štráfeldová na website krajané.net:

Bývalý politický vězeň z 50. let Jan Drahota získal cenu Gratias agit za podporu sokolského hnutí v Jihoafrické republice. Do Jižní Afriky odešel krátce po srpnové okupaci Československa:

Jan Drahota "Když jsme se tam trošku rozkoukali, tak jsme zjistili, že se tam valí množství Čechoslováků a skoro nikdo z nich neuměl anglicky. Tak jsem povídal, že něco musíme pro ty lidi udělat, poněvadž utekli z politických důvodů, a teď tam byli jak bezrucí a beznozí. A založili jsme tam Sokol a přes ten Sokol jsme začali pomáhat krajanům."

Jan Drahota se narodil v obci Bukovno v okrese Mladá Boleslav. Základní a střední školu ukončil v Mladé Boleslavi a poté nastoupil do elektrozávodu, který vlastnil jeho otec. V souvislosti s odborným zaměřením studoval na průmyslové škole v Praze. V průběhu studia se začal projevovat protikomunisticky. V roce 1950 byl během základní vojenské služby na Slovensku zatčen STB a odvezen do vyšetřovací vazby do proslulého „domečku“ na pražských Hradčanech. Ve stejném roce byl Státním soudem v Praze odsouzen za „protistátní politickou činnost“ ke 25 letům vězení. Ve věznicích strávil bezmála 11 let, převážně pracoval v uranových dolech na Jáchymovsku. Jan Drahota byl propuštěn na základě amnestie v roce 1960. Poté dostal umístěnku do slévárny v Kosmonosích, kam však nenastoupil. Přes pracovní úřad se dostal na stavbu Škodových závodů v Mladé Boleslavi a při zaměstnání posléze studoval na průmyslové škole a na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po okupaci Československa v roce 1968 odešel s manželkou a tříletým synem z Československa přes Rakousko nejprve do Kanady, od roku 1970 žije v jihoafrickém Johannesburgu.

Jana jsem znala snad od úplného začátku vydávání mého časopisu. Určitě byl jedním z prvních čtenářů. A sem tam, někdy po roce, někdy po více letech, přijížděl do Československa, později do ČR a vždy jsme se sešli k přátelskému popovídání. O Africe a našincích tam, i o novinkách v ČR. S usměvavým, milým i pohledným pánem bylo vždy radost se potkat… Před pár lety na Všeamerickém sokolském sletu v americkém Dallasu, kam přijeli i jeho potomci (dcera Alice s třemi malým dětmi tam dokonce bydlí), poté v Praze při slavnosti Gratias Agit. To jsme spolu a s dalšími oceněnými brázdili Vltavu parníkem najatým od MZV ČR a hezky jsme si povídali a kochali jsme se krásou okolo nás.

Ale jak řekl můj desetiletý synek, když mi umřela maminka, jeho babička: Mami, ta smrt má k životu tak blízko, viď?

Jan Drahota umřel 15. Července 2013 a byl pohřben na hřbitově v Mělníku-Chlumku 25. července. Do redakce přišla tato zpráva teprve teď…

Sbohem Jane!

Autorka snímku Milena Štráfeldová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012