Ruth Bondy

Maf 12 2013 Knihy česky

Víc štěstí než rozumu

 

Uvedený titul byl sice vydán již v roce 2003, tedy před 10 lety, stále jej však při troše štěstí můžete nalézt v knihkupectvích a určitě v knihovnách. Proč se o něm zmiňovat právě nyní? Je to vlastní biografie z pera pozoruhodné ženy, která letos slaví devadesátku.

 

Před deseti lety přijela jeho autorka, izraelská novinářka a spisovatelka Ruth Bondy do Prahy, aby převzala z rukou tehdejšího ministra zahraničí významné ocenění Gratias Agit, cenu za dlouhodobé šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. V tom roce slavila osmdesáté narozeniny. Kniha vyšla zároveň. Od toho roku vyšlo u nás ještě několik dalších titulů této autorky, pocházející z Prahy, vládnoucí perfektní češtinou a obrovskými znalostmi historie, tématu holocaustu, ale i s rozsáhlým záběrem do české a světové literatury.  Ruth Bondy přežila Terezín a další lágry, koncem roku 1948 odjela jako pětadvacetiletá s brigádou čs. dobrovolníků do právě vyhlášeného státu Izrael, kde bojovala za jeho nezávislost. Brzy se stala známou novinářkou s vlastní rubrikou v tamních prestižních novinách, ale začala také intenzivně překládat českou literaturu. Díky ní znají izraelští čtenáři našeho Haška, Čapka, Hrabala či Kunderu.  Ale i my můžeme hledat v knihách Ruth Bondy, které vyšly v České republice, svoji vlastní historii a pamět´, tak často propletenou s židovskými kořeny (Další její kniha také nese tento název – Potulné kořeny). Je autorkou i několika biografických děl – např. o terezínském starším J. Edelsteinovi.  Jejími tématy jsou ale i židovský humor nebo kuchyně, či malé radosti všedního dne, stárnutí či feminismus v zemi, která již tolik let bojuje o svoji bezpečnost (Drobné útěchy).  V češtině vyšly i její novinářské sloupky. Stěžejní ale zůstává autorčin osobní příběh zpracovaný ve zmíněné biografii Víc štěstí než rozumu (Argo2003). Nám, co jsme se narodili už jednu či více generací po hrůzách II. světové války, osvětlí  Ruth Bondy svou autobiografií mnohé z té doby, ale ještě lépe z období po roce 1945, včetně boje Izraele o nezávislost a českých souvislostí možná lépe, než odborná literatura.

Duševní svěžest a pracovní nasazení Ruth Bondy je obdivuhodné i dnes, v roce, kdy slaví 90. jubileum. Znovu, ostatně jako každoročně, přijela v nedávných dnech do Prahy.  Stále překládá a pracuje, bystře komunikuje s okolím a jen menší zdravotní indispozice zabránila v možnosti přinést v Listech Prahy 1 rozhovor s ní. V těchto dnech je už zpět v Izraeli. Snad tedy za rok… a prozatím shánějte její knihy.

 

Maf

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012