Sesterstvo

Venda Šebrlová 12 2013 Knihy česky

 

Kateřina Janouchová:

Sesterstvo

 

Autorka se přiznala, že ji fascinují nečekané zvraty v životě. Což o jejím životě stoprocentně platí, protože se jako desetiletá dívenka ocitla ve Švédsku a tam si zvykala na nový domov. Těžce, ale nebylo vyhnutí, protože její otec prof. František Janouch (zakladatel Charty 77) byl v roce 1974 vypovězen ze socialistického Československa. Aby složitostem nebylo konce, jejím životním partnerem se stal scénograf R. Bohman, který byl jeden čas těžkým alkoholikem a feťákem. Mají spolu pět dětí.

Sesterstvo je kniha o tom, že si lidé nemají nechat všechno líbit. Zdánlivě bezvýchodné situace vyřeší jen aktivita. Hrdinka knihy Cecilie je porodní asistentkou, doma má dvě syny a dvě holčičky, opustil ji nevěrný manžel. A navíc ve městě někdo znásilňuje ženy a na jejím oddělení se ztratilo novorozeně. Co s tím vším?

Čteme vnitřní monolog hrdinky, který píše na svém blogu. Na otázky, co se všemi těmi maléry, dostává od čtenářů stovky ohlasů. S manželem navštěvuje terapeuta a má naprostou důvěru ve své kolegyně. Rodina se snaží pomáhat... A přesto... Zdá se vám to komplikované? A to ze svého života neznáte?

Kateřina Janouchová píše o zmateném životě nás všech, i když se problémy prezentují jinak. Na křtu knihy se přiznala, že píše už jen švédsky, její překladatelka Lucie Johnová na to poznamenala, že si občas rvala vlasy. To hlavně kvůli provozu v porodnici. Porodnice je podle autorčiných slov jediná část nemocnice, kam se jede s radostí, odehrávají se tam však i velké příběhy o životě a smrti.

Kateřina Janouchová měla na křtu knihy otce i matku. Takže jsme se dozvěděli, že pan profesor píše paměti a ona na nich spolupracuje. Stejně jako Sesterstvo vydá knihu Mladá fronta.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012