Stalo se v říjnu...

Venda Šebrlová 11 2013 Aktuality česky

 

a stojí za pozornost

 

Celý říjen byl ve znamení zmatečných dohadů, jak dopadnou volby do parlamentu. No, že bude ČSSD první se jaksi nerado tušilo – na druhé straně tak masivní ztráta voličů je pro ni skutečnou pohromou. Od vyhlášení výsledků se v této straně děly neuvěřitelné věci: ještě v sobotu 26. října v noci se už veřejně rozštěpila a křídlo vedené Michalem Maškem jelo do Lán na supertajnou poradu se Zemanem. Samozřejmě, že se to profláklo a začalo se oficiálně mluvit o puči proti Bohuslavu Sobotkovi. Devastace strany pokračuje, i když momentálně Sobotka vítězí a zřejmě bude vyjednávat složení vlády.

 

Václav Klaus v rámci předvolebních slibů a nesmyslných rad také nelenil. Poradil nám vystoupit z Evropské unie. Své rady sepisoval s týmem věrných pět měsíců: konec října v knize označil za „mezivolby“ a situaci v naší republice srovnal s dobou před listopadem l989. „Kniha má charakter volebního manifestu“ prohlásil v ní. Zastal se v ní i kmotrů v politických stranách, kterým přisoudil stejnou moc, jakou kdysi měli veksláci. „Zprůchodňují totálně rozbitý systém vládnutí v zemi“ citují z knihy v MfDnes. Naštěstí ani v předvolebním klání se ke Klausovi nikdo z politiků nepřipojil.

Prezident Zeman byl tři dny v Izraeli a žehlil tam svůj výrok, že česká ambasáda by se měla přestěhovat do Jeruzaléma. To obrovsky pobouřilo arabský svět, podle kterého Zeman narušuje křehký mír v oblasti. Zeman tedy vysvětlil, že to samozřejmě bude až po vyřešení statusu města (na které si dělají nárok Židé i Arabové).

 

Koncem měsíce skončil prezident Zeman v nemocnici a následně v Lánech. Je na vozíku, protože v noci spadl (údajně pes shrnul koberec) a zničil si koleno. Nesmí chodit ani o berlích.

 

Rusnokův kabinet, který nedostal důvěru parlamentu, vládne už přes tři měsíce. Za tu dobu provedli prozatímní ministři čistky v úřadech, schválili zakázky za miliardy korun a jejich konec je díky Zemanovi v nedohlednu.

 

Komunistický exposlanec a současný zastupitel v Libereckém kraji Josef Vondruška byl soudem osvobozen kvůli nedostatku důkazů. Jako dozorce ve věznici v Minkovicích týral politického vězně Jiřího Wolfa. Hrozilo mu za zneužití pravomoci veřejného činitele deset let za mřížemi.

 

Na Facebooku se svolávají čeští muslimové na pomoc ve svaté válce v Sýrii. Našetajná služba se hrozí jejich případného návratu domů po absolvování výcviku a bojů!

 

Švýcarský soud rozdal nepodmíněné tresty manažerům a jejich komplicům, kteří v devadesátých letech (v době divoké privatizace) rozkradli majetek Mostecké uhelné společnosti. Podle rozsudku odsouzení prali špinavé peníze a Švýcarsko se v budoucnosti podobné akce sledovat ještě přísněji! Odsouzení tvrdí, že to všechno bylo jen z nedostatku zkušeností! Česko se snaží zmrazených 14 miliard  korun dostat zpět.

 

Livie Klausová se stala zaměstnankyní Ministerstva zahraničí a čeká na jmenování velvyslankyní na Slovensku. Její manžel zůstává bohužel doma. Teď si vychutnal udělení medaile Truman-Reagan za boj proti komunismu „v širším slova smyslu“. Prý s komunismem nebojovali jen chartisté, ale i lidé jako on!!

 

Na Vltavě plave na lodi patnáct metrů vysoký vztyčený prostředníček. Fialový monument, zakotvený pod Hradem, je podle výtvarníka Davida Černého vzkazem prezidentu Zemanovi. Za takové gesto se v hospodách chlapi rvou...

 

Tradiční dobrá zpráva na konec: radnice Prahy 10 koupila od dědice bratří Čapků jejich rodinnou vilu. Bude tam k vidění autentické zařízení včetně fotografií. Na podobě expozice spolupracuje také Památník národního písemnictví.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012