Kateřina Dehningová: Cesta za datovou čáru, aneb Tam, kde zítra je už včera

Autorka dostala od manžela právo vybrat, kam rodina pojede. Bruce dostal od své univerzity čtyřměsíční studijní volno a měl k výběru jen několik podmínek. Nesmělo to být v severní Americe (tu všichni znají) ani v zemi, kde je špatné počasí (např. Anglie). Dcera Michaela zas nechtěla jet tam, kde se musí nechat znovu očkovat, takže autorka ze seznamu vyškrtla Jižní Ameriku, Evropu, Asii a Afriku. Pak škrtla válčící země a ty, kde nemají rádi Američany - a zbyla Austrálie. Bruce napsal na univerzity v Sydney a Melbourne, které mu nabízely hostování a rodina začala v roce 2012 balit.
Cesta začala na Novém Zélandě rok poté, co bylo tragickým zemětřesením zničeno výstavné město Christchurch. To už se při četbě pořád díváte na malinkou mapku před titulní stranou a nakonec si z knihovny vytáhnete atlas. Budete ho potřebovat!
Jejich cestování Austrálií jen posílilo moji lásku k tomuto kontinentu, kamjsem se těšila celý život. Už to nestihnu, ale tato kniha posílila mé okouzlení. Najdete tam praktické rady i popis míst a setkání se přátelskými lidmi.
Samozřejmě se nabízí srovnání s knihou U nás v Klokánii, kterou napsala Eva Střížovská. Ta jela jako kamarádka především za zajímavými krajany (které ostatně hledá po celé zeměkouli), Kateřina poznává místa jako turista. Obě knihy jsou však obdivným pohledem na zemi plnou překvapivých míst: pralesy, civilizace na pobřeží, vražedné pouště... Nic tak neutuží přátelství jako setkání s laskavostí i smrtelným nebezpečím. Obě autorky o tom píší a obě dokonale zvládají umění udržet čtenáře u knihy.
Kde jinde než tam můžete najít oficiální dopravní značku „Pokud piješ a pak řídíš, tak jsi hrozný idiot“ nebo „Jsi v Austrálii, tak jeď vlevo“ či „Vlezeš-li za ochranný plot, tak zemřeš“! Jeden den jste v pralese, druhý v moderní metropoli s McDonaldem a obchody s luxusními značkami oblečení.
Spisovatelky se shodují v tom, že lidé v Austrálii jsou laskaví, vstřícní, usměvaví a vždycky ochotní pomoci. Stejnou zkušenost má Kateřina Dehningová také z Bali, kam se s rodinou jela na pár dní podívat - vždyť ze severu Austrálie je to do Indonésie kousek.
Když se Dehningovi vraceli z Austrálie do Los Angeles, Bruce zkonstatoval, že je to příjemná část světa, s příjemnými lidmi - čímž myslel celou Oceánii. „A proč do těchto zemí nejezdíme vlastně častěji?“
Vydalo nakladatelství Lidové noviny
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad