Kde domov můj - výstava v pražském DOXu

Maf 11 2013 Kultura česky

Hlavní podzimní výstava v holešovickém Centru současného umění  DOX klade zdánlivě jednoduchou otázku. V posledních letech ale možná stále důležitější. Kdo z nás se nad těmi několika slovy z české státní hymny alespoň občas zamyslí? Stíháme to vůbec? Možná, když se vracíme odněkud z cest, letadlo krouží nad Ruzyní a nás napadá, že se zas musíme začít vyrovnávat s realitou všedního dne v Česku. Ale stačí ta chvilka mezi nebem a zemí před přistáním?

 

Vyjádřit po svém, co a kde je domov náš/můj  - to je výzva, které se chopila řada známých umělců.  Z domácích například Jiří David, Tomáš Císařovský, Karel Nepraš, Tomáš Džadoň, Lukáš Jasanský a Martin Polák, Martin Mainer, Kateřina Šedá, Jindřich Štreit, Martin Zet…, ze zahraničních umělců mimo jiné Kristina Norman, Tallervo Kalleinen a Oliver Kochta-Kalleinen nebo Krzysztof Wodiczko.

 

Rozsáhlá výstava je souhrnem nejrůznějších instalací, maleb, fotografií, objektů. Mluví na vás, ale i zpívá. A naléhá. Nutí k zamyšlení – jaké je to místo, kde chceme být doma? Krásné, bezpečné nebo zanedbané?  Je to stará židle v mém obýváku nebo kousek zahrádky uprostřed Prahy, dávající iluzi přírody ve velkoměstě? Patří k mému domovu ty snědé děti ze sousední ulice? Patří k pojmu domov i novodobé portréty potomků šlechtických rodů? Jak vypadá a co je to domov potomků předválečných českých přistěhovalců do Argentiny nebo Chile, či do baťovských osad v Indonésii? A proč zpívající obyvatele Helsinek ve vtipné videoinstalaci Stížný sbor iritují stejné projevy globalizace, jako mne?  A můžu s tím něco dělat? Výstava dává otázky, ale i na ně odpovídá. Našimi/vašimi poznámkami na toto téma: Můžete je totiž napsat a pověsit na strom přání. Nebo hned vedle si na zdi přečíst, jak chápou domov děti z holešovických základních škol. K výstavě patří i série diskusí „Co je doma“ v několika městech republiky, nebo maraton psaní dopisů Amnesty International ČR.

Foto: Sbor stížností, Helsinky. autoři videa Tallervo Kalleinen a Oliver Kochta-Kalleinen

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, denně kromě úterý až do 13. 1. 2014

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012