Co nového v Praze? Muzeum Gastronomie

Vzniklo teprve v loni v létě a stále rozšiřuje svoji expozici a zdokonaluje svoje služby. Je budováno s láskou, jako rodinný podnik manželů Niny a Ladislava Provaan a jako všechno, co vzniká s touto ingrediencí, dokáže obohatit i ostatní a proto stojí za to je navštívit. Najdete je v samém srdci města, v Jakubské ulici, ve starém domě s pěkným stinným atriem, pár kroků za obchodním domem Kotva.
Co muzeum vystavuje? V přízemí má expozici historie vaření v průřezu od pravěku – od aranžovaného jeskynního ohniště, přes kuchyně starých Keltů či Slovanů přes středověk až po vyobrazení i skutečnou expozici kuchyně z doby Jana Amose Komenského, včetně jeho geniálně naučného popisu v díle Orbis pictus. Následuje kuchyně měšťanská i venkovská v běhu dalších staletí, ale také historie stolničení, výroby piva a vína i destilátů, vznik pivních i vinných šenků a hospod.
V patře pak najdeme zajímavě upravené prostory – něco jako síň slávy gastronomie, české i světové. Že nevíte, proč se známý pražský palác jmenuje Savarin? Tady zjistíte, že po prvním teoretikovi gastronomie, francouzském právníkovi, který napsal knihu Fyziologie chuti. V ní položil základy k nové vědě zvané gastronomie. Dosud bylo kuchařské umění intuitivní, nemělo kritéria. Až teprve, když nastoupili teoretici a kritici, stalo se pravým uměním i vědou.
Čestné místo v této „Síni slávy“ ale zaujímá také Remoska a její příběh originálního českého vynálezu, který už desítky let dobývá svět. Najdete tu i asi nejcennější exponát muzea, úplně první vydání kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Na knize je vidět, že byla skutečně velmi používána – což je ostatně důkaz její hodnoty a kvality.
V Muzeu ale najdeme i ledacos jiného zajímavého…, třeba malou expozici historie příboru, jejíž autorkou je sama paní Provaan. Na otázku, jak se do muzea různé exponáty dostaly, odpovídá, že sbírka měla svůj základ v rodinné sbírce, k níž se postupně přidávaly dary přátel a pak i nákupy v bazarech – například starý krásný sporák ilustrující prvorepublikovou kuchyni, který na paní Provaan prý čekal v nejmenovaném vetešnictví dva roky, než byla jeho cena přijatelná.
Mnoho darů nebo zápůjček pochází od potomků významných pražských měšťanských rodin – například krásný kávový servis…“Nedávno nám přišla nabídnout historické jazýčkové kuchyňské váhy a dalších několik starožitných kousků po své rodině paní Marie Suková, vdova po houslovém virtuosovi Josefu Sukovi. Toho si obzvláště vážíme“, doplňuje paní Provaan.
A samotný nápad na muzeum? Paní Provaan vzpomíná, jak její manžel, architekt a scénograf byl před pár lety osloven příbuzným z Belgie, aby pro něj navrhl interiéry nově vznikající prodejny a Muzea čokolády v Praze v Celetné ulici. Protože se práce dařila, vznikl bezprostředně nápad na další muzeum, tentokrát už „vlastní“. A proč gastronomie? Rodina k ní měla vždy blízko. Maminka paní Provaan, Alice Pinková, byla vyhledávanou autorkou zdravých kuchařek, tatínek Karel Pinka se od mládí věnoval gastronomii na všech jejích úrovních. Začal jako číšník, postupně se vypracoval dalším vzděláváním a znalostí cizích jazyků až k mnoha uznáním na špici oboru. Pracoval také na EXPO v Montrealu, všechny své peníze na zahraničních cestách utrácel za další a další odborné knihy. Jeho tématem bylo stolničení a také se věnoval míchaným nápojům. V jeho péči se odehrávaly známé pražské přehlídky GASTROPRAG , získal různá ocenění, v posledních letech i od Asociace českých kuchařů. Naštěstí se ještě dočkal otevření našeho muzea a aktivně nám s mnohým pomáhal, vzpomíná paní Provaan. V Muzeu gastronomie najdeme jeho pamětní vitrínu, stejně jako kuchařky paní Pinkové.
V Muzeu gastronomie platí, že láska prochází žaludkem. Inteligentní, vtipnou a výtvarně dobře zvládnutou expozici ocení každý. Vlastní prohlídku tu návštěvníkům rádi doplní i osobním komentářem průvodkyně či přímo majitelky, a to v několika jazycích. Navíc zde chystají občas i různé ochutnávky dobrot českých i cizokrajných, degustace vín či destilátů a jiné zážitky pro mlsné jazýčky Pražanů i turistů. Zajděte se také podívat.
Martina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad