Stalo se v červnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 7 2013 Aktuality česky

Občas bylo sluníčko – to abychom viděli na tu hrůzu, co nadělala velká voda. Nemysleli jsme na nic jiného, než na tu spoušť na majetku a hlavně na psychice lidí. Jaro vůbec nebylo (údajně bylo nejzamračenější za posledních padesát let!) a lidi měli chuť řvát vzteky nebo brečet v depresích. Já jsem to střídala.

V noci 16. 6. padla vláda. V 22.25 totiž oznámil svou rezignaci premiér Petr Nečas. O tom jsme psali a sledovali jsme dění v přímém přenosu. Příběh velmi cílevědomé ženy (původně kantýnské, pak účetní) Jany Nagyové a premiéra Petra Nečase (z kterého udělala hlupáka) na sebe nabalil všechnu špínu současné vlády a jejich přátel (= kmotrů). Prezident Zeman si liboval, protože sestavení nové vlády je plně v jeho rukách. ODS totiž navrhla na premiérku Miroslavu Němcovou, ale ta neprošla. Prezident jmenoval předsedou úřednické vlády (on říká, že vlády odborníků) svého kamaráda Jiřího Rusnoka. Ten horko-těžko shání budoucí ministry, o tuto čest není velký zájem.

Jenže zároveň se udála věc, která všechno zastínila. O povodních jsme psali a všechny domácí i zahraniční události se pro nás staly na mnoho dní nepodstatnou věcí. Opět se potvrdilo, že mezi námi jsou stateční zachránci i dobrovolníci, kteří nasazovali životy v kritických chvílích. Také pro ty, kteří se zprvu odmítli evakuovat a pak křičeli o pomoc, když už byli ve svých domech po kolena ve vodě. Naprosto oprávněně naštvaní jsme byli na „milovníky adrenalinu“, kteří na rozbouřené řeky vyjeli na lodích. Jejich zachraňování blokovalo síly mnoha lidí, kteří byli potřeba jinde. Pár „vodáků“ se utopilo.

Zkáza je nejčastěji skloňované slovu v souvislosti s úrodou zeleniny. Zaplavená pole a shnilá úroda... Co přežilo se stejně nesmí jíst, protože bahnitá voda s sebou přinesla spoustu splavených toxinů. Také padaly podmáčené stromy nejen ve volné přírodě, ale také v parcích zaplavených měst. Celkem si povodně vyžádaly devět obětí, vystěhováno bylo 19 tisíc lidí a škody na majetku jsou (zatím) dvacet miliard korun.

Když voda opadla a začaly úklidové práce, přišly prudké bouřky a s nimi opět přívaly deště. Strach z druhé vlny záplav se v některých místech ukázal jako oprávněný...

Už od loňského podzimu se hledal nový ministr kultury, který by vystřídal Alenu Hanákovou (původně družinářka). Tato žena z Hnutí Starostové a nezávislí (a s podporou TOP 09) si vysloužila pověst naprostého diletanta a proto ke konci raději ani nechodila mimo dům.

Český miliardář Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, které mj. vydává i Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, deník Metro atd. Jeho dosavadním majitelem byla německá firma RBVG.

Pamatujete si na Konto Míša? To celá republika sbírala peníze na nákup Leksellova gama nože pro Nemocnici na Homolce. První porevoluční sbírka vynesla 90 milionů korun! Díky jemu jsme se stali zemí s největším počtem operovaných pacientů tímto zařízením na světě. Otci myšlenky na zakoupení nože, neurologovi Vilibaldu Vladykovi, bylo 90 let. Už samozřejmě neoperuje, ale provádí kontrolní vyšetření pacientů.

Předsedou KDU-ČSL byl opět zvolen Pavel Bělobrádek. Místopředsedkyní se stala kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová, které tak delegáti poděkovali za dobrou reprezentaci strany. Do vedení se nedostal Jiří Čunek, dlouhodobě problematický politik.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012