Tomáš Víšek - vítězství v Paříži

Čestný člen Mezinárodního českého klubu, klavírista Tomáš Víšek, získal nedávno 1. cenu + CMF Prix na velké mezinárodní klavírní soutěži (Concours Musical de France) v Paříži. V hlavní kategorii (soutěž nemá věkový limit) zvítězil s náročným 60minutovým programem složeným z několika virtuosních skladeb světového repertoáru.
I když se o cenu podělil ještě s japonskou pianistkou Ay Takahashi, nijak to nezmenšuje význam tohoto výsledku měření sil mezinárodní špičky klavíristů. Je tak dalším velkým úspěchem vyhledávaného českého pianisty, který má již doma ocenění z dřívějších soutěží ve Varšavě(1975), 2. cenu + Bach-Award z IBLA Grand Prize Competition (1994), 2. cenu z Vídně (1992), ale také ocenění z jiné soutěže z Paříže (1995). Gratulujeme k letošní 1. ceně a připojujeme podrobnější informace. Soutěž Concours Musical de France se v Paříži koná již od roku 1979. Její ředitelkou je pianistka a mecenáška Ginette Gaubert, jež je i v čele poroty. Soutěž má velký počet kategorií od nejmladších studentů klavírní hry až po onu hlavní kategorii výkonných umělců provozujících naplno a profesionálně své umění, v níž Tomáš Víšek zvítězil. Soutěž má samostatné kategorie dokonce i pro čtyřruční hru nebo pro jazzové pianisty. Je dvoukolová, přičemž do prvního kola se soutěžící nemusí nutně dostavit osobně, jsou–li zdaleka, a mohou poslat svoji nahrávku. Ta je pak anonymně hodnocena a úspěšní soutěžící mohou postoupit do finále, které se konalo za přítomnosti veřejnosti. Náš klavírista se však osobně zúčastnil i 1. kola 23. 5., z nějž postoupil do finále 25. 5. Program měl pochopitelně předepsané složení, pro obě kola stejné – musel obsahovat klasickou sonátu (výběr padl na Beethoveno vu Sonátu Es dur op. 31 č. 3), virtuosní etudu (Lizst – Transcendentální etuda č. 8), dále pak závažné dílo světové romantiky (Chopinovo Andante spianato et Grande Polonaise brillante) a také dílo francouzského autora (Tansman – Sonatine transatlantique). Dále zazněla dle vlastního výběru Lisztova Tarantella. V prvním kole Tomáš Víšek navíc přednesl dle podmínek skladbu vzniklou po roce 1940, v tomto případě Etudu č. 2 oblíbeného českého autora Jiřího Gemrota, napsanou v době studentských let obou spolužáků.
Tomáš Víšek o svém rozhodnutí přihlásit se do soutěže nikomu předem neřekl. Tím více pak svým vítězstvím všechny překvapil. Když jsme hovořili o průběhu soutěže, není bez zajímavosti zmínit, že do finále se kromě něj v hlavní kategorii dostaly samé ženy, a to tři dámy z Asie a ruská účastnice. Za velkou podporu během soutěže patří dík Českému centru v Paříži a Velvyslanectví České republiky, které umělci umožnily využít k přípravě klavír v prostorách Českého centra. Těšíme se, že se opět naskytne dobrá příležitost, jak se s uměním Tomáše Víška potěšit i v rámci aktivit Mezinárodního českého klubu.
Martina Fialková
Foto z pražského koncertu Tomáše Víška pro MČK spojeného se křtem knihy o Antonínu Dvořákovi: autorka
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad