O Našem domečku jinak

2 2013 Ohlasy a názory česky

 

Vážená paní Střížovská,

píši Vám komentář k článku, který jsem četla ve Vašem Českém dialogu, který se jmenuje "The Czech and Slovak "Cottage" in San Diego".

Nejdříve jsem z článku měla radost, protože popisoval, jak Naše chaloupka přivítala nové členy, a ti si udělali v chaloupce velice pěknou schůzku, kam pozvali autorku nově vydané cestovatelské knihy atd.

 

Článek by byl velice dobrý, až na ten začátek. Já jsem totiž jedna z těch "starých" členů, kteří nic moc nevědí a nerozumějí, k jakému účelu ta chaloupka má sloužit. Je pravda, že asi před 10 lety byly v Naší chaloupce problémy. Dnes je situace jiná, lidé jsou jiní, a tak je zase načase dát síly, členy dohromady a najít způsob, jak spolupracovat ve prospěch všech. Také noví členové zatím nedrží žádné úřední pozice v této organizaci. Doufám, že se to brzy změní, jelikož noví členové mají velký potenciál, fantazii a umějí motivovat lidi.

 

Také bych chtěla podotknout, že "House of Czech and Slovak Republics" je americká organizace, která spadá pod deštník větší organizace "House of Pacific Relations" (zkráceně HPR). Mimo Našeho domečku v této organizaci ještě existuje 31 dalších takových domečků, které reprezentují jiné národy a všechny tyto domečky se musí řídit pravidly této hlavní preklenující organizace. Jedno z pravidel je to, že i když tyto organizace si mohou podporovat svoji vlastní kulturu, všechny úřední záležitosti musí být konány v angličtině. Úkol organizace HPR je podporovat dobrou vůli mezi národky prostřednictvím vzdělání a kulturních programů. Každou neděli všechny domečky MUSÍ otevřít své dveře návštěvníkům z celého světa a pohostit je. Být přístupný všem lidem z jiných kultur. Paní Střížovská, možná to Vám vysvětlí, proč se v domečku většinou mluví anglicky. Náš domeek tyto funkce plní už od roku 1936, 77 let členy dobrovolníky.

 

Být členy Našeho domečku má výhody a nevýhody. Z výhod je to ta, že domeček je viditelný. Umožňuje příležitost, pódium na demonstrování Naší kultury. Je to krásné místo, kde se lidé rádi scházejí. Je to oficiální místo. Nevýhody jsou ty, že se musí řídit všemi pravidly HPR, platit nájem za domeček, daně atd. Nyní se snažíme dát dvě skupiny dohromady, každá je velice jiná, ale každá má dobré vlastnosti. Snažíme se po špatné zkušenosti před 10 lety začít znovu, jelikož věříme v to, že lidé mohou spolupracovat a respektovat se, i když jsou odlišní. To jde s duchem HPR organizace.

Proto mě Váš článek trochu zaskočil. Na jednu stranu mám radost z toho, že jste nám věnovala místo ve svém časopise. Mám radost, jak se věci mění. Byla bych ale ráda, kdyby lidé, kteří byli zapojeni, nebo slyšeli o minulém konfliktu zblízka nebo z dáli, neroztrušovali své předsudky a tím nekazili delikátní situaci, ve keré se Naše organizace snaží najít novou cestu.

 

Ráda bych od Vás slyšela a jestli přijedete do San Diega, doufám, že se setkáme.

 

Přeji Vám hezký den a děkuji.

Olga Bendová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012