Sladký čtvrtek

Venda Šebrlová 10 2012 Knihy česky

John Steinbeck

Sladký čtvrtek

Už hodně dlouho jsem neměla v ruce knížku, která by mne nadchla na první pohled. Tím nemyslím písmenka textu, ale výtvarnou podobu. Pavel Rút knihu nejen ilustroval, ale taky vyzdobil vloženými skládanými obrázky, stránky prologu jsou jasně žluté a kapitoly mají kromě číselného označení taky stručný popisek. To si přál jeden z hrdinů knihy, kterému „ta knížka Na plechárně nikdy moc neseděla a sesumíroval by ji jinak“. Takže nejdřív nadšeně vzdychejte nad dílem Pavla Rúta a pak knížku odložte a sáhněte do knihovny pro již připomenuté Steinbeckovo dílo Na plechárně. Já mám vydání z roku 1965, malinkou zelenou knížku z edice Světová četba. Je skoro rozlámaná a obálku drží pohromadě izolepa. Takže jsem si nejdřív připomenula kdo je kdo a co se dělo, než pan Steinbeck napsal Sladký čtvrtek.

Překladatelé Jiří a Jaroslava Poberovi nám připravili dokonalou jazykovou hostinu, kdy se mísí ledabylý jazyk obyvatel „ubytovny“ s kultivovanými slovy doktora, argotem místních prostitutek a proslovy ostatních příchozích a odchozích lidí. Např. trochu praštěný Hazel se ptá: „A hele, Macku, jak to příde, že Eda dycky dostává ženiální nápady a ani vo tom neví, a já nedostávám nikdy žádný?“

Grandlehárna je místo, kde se setkávají kultivované i velmi podivné životní filosofie a životu nebezpečné nápady. Osou vymýšleností je většinou doktor - biolog, který tady našel útočiště před světem. Sbírá mořské potvory a dodává je výzkumným ústavům. Obyvatelé grandlehárny mu pomáhají i překážejí, řeší své vlastní problémy a plánují ptákoviny. Totiž - z počátku to vždycky vypadá jako „ženiální nápad“, většinou se to však zvrtne do velkého maléru. Pak přijdou emoce: vztek a následné smíření. Budete se usmívat, představovat si sama sebe v podobných situacích (a určitě se vám některé připomenou), závidět těm lidem jejich svět, který je s tím naším neporovnatelně čitelnější. Nebo snad ne...?

Nakladatelství dokořán vydalo knížku, která už má místo ve zvláštní polici mé knihovny: vedle Johna Irvinga, Grahama Greena, paní Christie, Josepha Hellera i René Falleta. Jejich knihy jsou lékem proti nemocem všedních dnů. A Sladký čtvrtek je mimořádně účinné antidepresivum!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012