Stalo se v srpnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 9 2012 Aktuality česky

 

Stalo se v srpnu... a stojí za pozornost

 

Žili jsme olympiádou a to byla snad jediná věc, která nás v srpnu nerozdělovala: všichni jsme fandili těm nejlepším (samozřejmě hlavně našim), ale dovedli jsme se radovat i z úspěchů ostatních zemí. Do Prahy se po ukončení olympiády vydal také rudý double-decker, který měl namontovány obrovské paže a před naším národním centrem v Londýně dělal kliky. Od sochaře Davida Černého atrakci koupil podnikatel Andrej Babiš a umístí ji před sídlo své společnosti v Praze-Chodově.

Také jsme vzpomínali na desáté výročí povodní, které ochromily celý národ. Největší zájem se tehdy soustředil na dění v Praze, kde byly zaplavený celé městské čtvrti, stanice metra a padaly podmáčené domy. Do bezpečí se stěhovali nejen lidé, ale také zvířata ze ZOO. Hodně zajímavý byl rozsáhlý cyklus České televize, ve kterém jsme sledovali deset let staré události den po dni.

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o přímé volbě prezidenta. První kolo se uskuteční v lednu příštího roku. Kandidátů přibývá přesně v tradici našeho národa, kdy se v přímé volbě stal největším Čechem v našich dějinách neexistující Jára Cimrman. Problémem je, abychom dokázali rozlišit prázdné žvásty osob, které to berou jako výhodnou reklamu a perspektivní plány opravdových osobností.

Kandidáti na prezidenta budou podle názoru MF Dnes muset zlepšit svůj vzhled. Miloš Zeman by měl přestat nosit vytahané flanelové košile, krátké laciné džíny a pantofle. Jana Bobošíková zatím spíš ohromuje lacině vypadajícím nápadným oblečením. Jan Fischer se cítí líp ve společenském než odpočinkovém ošacení, kdy vypadá nevěrohodně. Vladimír Franz svým tetováním přehlušuje všechny módní trendy. Nejlíp počátkem srpna dopadl v hodnocení Karel Schwarzenberg, který obleky umí nosit! Další kandidáti  (Přemysl Sobotka, Vladimír Dlouhý, Jan Švejnar, Jiří Dientsbier, Karel Randák, Zuzana Roithová, Klára Samková a Táňa Fischerová) hodnoceni nebyli.

Policejní prezident Petr Lessy byl odvolán z funkce – a to po dlouhých rozporech s ministrem vnitra Janem Kubicem. Byl obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Počátkem jeho konce bylo obvinění policistů ze zlínského kraje, že jsou propojeni s organizovaným zločinem. Prezident Václav Klaus vyjádřil své neznepokojení, opozice označila odvolání za vládní puč – dokonce až za nový únor 1948. Za Lessyho řízení se policie přestala bát vyšetřovat i významné politiky. Nový policejní prezident hned druhý den po jmenování si vybral jako svého nového náměstka pro vnější službu Tomáše Kuželu, který pracoval v oddělení pod velením StB.

Pražský magistrát se dělí na příznivce a oponenty primátora Bohuslava Svobody (ODS). Jedná se o dopravní podnik, který je v Praze obrovsky důležitý a jsou otazníky kolem nepřehledných mnohamiliardových zakázek. Hrozí rozpad koalice ODS a TOP 09. Odvolán byl ředitel podniku Vladimír Lich, který pár hodin před tímto aktem podal několik trestních oznámení. Aktivity podniku procházejí kontrolou.

Také krajské volby začaly zajímavě. Např. lidovci,  kteří se v posledních letech propadli do politického sklepa, začali lákat voliče. Pokud vyhrají na jižní Moravě, slibují slevy na mobilní telefony až 60% a 15% na elektřinu i topení.

David Rath požádal o pomoc miliardáře a zakladatele protikorupčního fondu Karla Janečka! Chtěl, aby za něj zaplatil kauci 14 milionů korun!

Hnutí Středočeši 2012 bylo zaregistrováno koncem července. Zasloužil se o to starosta Rathovy domovské obce Hostivice Jaroslav Kratochvíl. Na kandidátce je bývalá mluvčí bývalého hejtmana Berill Mascheková a jeho manželka Eva Rathová.

Neurologové a oční lékaři se děsí, protože senát schválil nový zákon, podle kterého musí řidiči na pravidelnou zdravotní prohlídku až v 68 letech. Zatím byla hranice 60 let. Podle policie jsou naopak největší hrozbou na silnicích řidiči mezi 18 až 20 lety.

Kde jsou ty časy, kdy se měl Aleš Hřebíček dobře! Když byl ministrem dopravy, dostala jeho firma Viamont zakázky za tři a půl miliardy korun. Teď jde do konkurzu, protože dluží státu na daních pře 50 milionů korun. Hřebíček dává vinu médiím, která jsou prý vůči jeho aktivitám nepřátelská!

Brněnský soud počátkem měsíce zrušil v odvolacím řízení podmíněný trest skautskému vedoucímu, který chránil v červenci 2010 své svěřenkyně před opilci. Ti v noci napadli stanový tábor. Vlastimil Mahlík (28) dva chlapíky spoutal a hodil do kopřiv. Pak zavolal policii. Všichni jsme byli velmi naštvaní, že obrana dětí měla na takový konec. První soud rozhodl, že chudáčci ožralci utrpěli bebí!

Zdeňku Červinkovi zabavila exekutorka vzácné staré housle, které měly cenu 8 milionů korun. Když chtěl podnikatel dluh zaplatit, exekutorka mu sdělila, že nástroj „se ztratil“. Jitka Wolfová už dřív čelila kárné žalobě kvůli jinému případu - byla prý nedostatečně pečlivá, svědomitá a poctivá.

Pražská pozemní doprava se od 1. září mění. Kromě několika nejdůležitějších tzv.páteřních linek tramvají a autobusů je všechno jinak a nové jízdní řády jsou (zatím) děsivě složité. Cestují se bojí, že zabloudí a řidiči mají strach, že jim lidé budou nadávat. Pravdou je, že Praha se za třicet let změnila, vyrostly okrajové čtvrti a cestuje čím dál víc lidí. Takže – snad to všichni přežijeme ve zdraví! Jen metro zůstává naší jistotou!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012