Smrtící klon

Nora Roberts 9 2012 Knihy česky

Nora Roberts

píšící pod jménem

J. D. Robb

Smrtící posedlost

Smrtící klon

Smrtící vzpomínky

 

Jméno Robb je jedním z pseudonymů americké spisovatelky, která napsala už dvě stovky knih. Milostné příběhy i detektivky. Krimiromány jsou v titulech  propojeny slovem „smrtící“. Zatím jich v USA vyšlo 35 a jsou úspěšné.

Vymyslet novou tvář detektivního příběhu je hodně těžké, protože archetypy zločinů se nemění. Vraždilo a vraždí se z lásky, kvůli penězům nebo z pomstychtivosti. Takže zbývá měnit prostředí. Četli jsme detektivky z dávného čínského císařství i římské říše, ze všelijakých sociálních prostředí... J. D. Robb píše detektivky z doby budoucí, kolem roku 2060. V New Yorku žijí vedle skutečných lidí androidi, domácnosti jsou řízené počítačem, všechno je na slovní pokyny – každodenní provoz i technika policie. V ulicích jezdí auta, která se dokáží vznést, nad ulicemi létají tramvaje i soukromá letadélka. A pak se najednou objeví mrtvola (nebo mrtvoly) a nejdůležitější ze všeho je lidský mozek. Tomu všechno podléhá a jen proto je možné záhady vyluštit.

Kdo vraždí právníky a lidi, kteří se starají o umisťování dětí v náhradní rodinné péči? Jedná se o dávný zločin nebo někdo odplácí zlo zlem? Nebo: Kdo měl zájem zabít lékaře, který provozoval kliniku plastické chirurgie? Šlo skutečně jen o krásu nebo vytvoření superčlověka? A v dalším románu: Kdo ubil vyděračku, která se kdysi starala mj. také o opuštěnou Evu, která pak zločin objasní?

Budete se bavit při představě, jaký bude život za pár desítek let. Sympatická vám bude vyšetřovatelka Eva Dallasová i její manžel Roarke – počítačový génius. Občas se v románech objeví erotická pasáž a milostná vyznání. která prozradí autorčinu druhou část tvorby. Ale i to do budoucích příběhů patří.

Knihy vydalo nakladatelství METAFORA.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012