Peter Mayle - Rok v Provenci

JARO 2011 Knihy česky
obálka čísla

Kdo se chce potěšit putováním (alespoň od stolu, krbu, křesla doma, nejlépe se sklenicí vína v ruce po dobré večeři), nechť si přečte tuto knihu.

prvním díle volné trilogie o půvabech a zvláštnostech života v jihofrancouzské Provenci (Navždy Provence a Znovu Provence) se společně s autorem podíváme do líbezné krajiny, kde voní levandule, rodí se výborné víno a jedinečné kulinářské dobrůtky - vínem úžasných značek počínaje a slavnými lanýži konče -, a kde bydlí lidé, jejichž život jim můžeme jen závidět.

Za knihu, ze které se záhy po jejím vydání stal světový bestseller, získal Peter Mayle v roce 1990 prestižní cenu British Book Awards pro rok 1989 za nejlepší cestopisnou knihu.

(Ze záložky) Řekla bych, že to není ani tak cestovatelská kniha, protože autor neuvádí přesná místa, kudy a kam jezdí a mj. přiznává, že vlastně se mu jeho přátelé z Anglie trochu posmívají, že nejezdí do Aviňonu a dalších turistických míst, že se "motá" jenom v okolí místa, kde se usadil.

Angličan Peter se svou ženou se rozhodli jednoho dne přestěhovat do Provance. Koupili zde starý dům a jali se jej přestavovat ku svému obrazu. Nutně přitom potkávali a zblízka poznávali osobité lidičky z okolí, což je jedna z vtipných částí knížky, kdy jsem se smála při jejím čtení nahlas i v tramvaji. Druhou je kouzelné popisování provensálských jídel a dobrůtek od lanýžů, křepelek přes jehněčí s tymiánem až po patnáct druhů báječného chleba. A pastis a víno červené, bílé a růžové. A k tomu opět postavičky kuchařů, číšníků a majitelů restaurací.

Samostatnou kapitolu tvoří prázdninové nebezpečí návštěvníků z Anglie, kteří přijíždějí v hojném počtu nezváni, ale s jistotou, že o ně bude postaráno. Manželé Maylovi berou tuto skutečnost asi jako rýmu, kterou je nutno přijmout a přechodit, ale nicméně si lze i tyto dny zpestřit nějakou veselostí.

Zkrátka, již dlouho jsem se nepotěšila tak rozkošnou knížkou.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012