Ohlas na „masaryčky“

11-12 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Článek Miroslava Sígla ze 17. 11. 2010 vyvolal zájem u několika jeho přátel, a zejména obdržel také bližší a konkrétnější údaje o historickém vzniku čepic „masaryček“ přímo od jejich výrobce. Ten mj. píše:

Váš článek v Tip senior je dobrý a čtivý. Zmiňujete se, že masaryčky jsou jaksi podobné ruským vojenským čapkám, z kterých snad vznikly. Naši hoši tam tenkrát upravovali jakékoliv vojenské čepice pro svoji potřebu, nejvíce rakouskouherské a ruské, také německé a polské, protože jiné kolem nebyly. Často si je (pře)šili sami, podle vlastního návrhu. Rovněž tak uniformy. Zmiňovat se pouze o ruských vzorech je neúplné; asi postačí, když budeme říkat, že masaryčky (bez spekulování o původu) nosili naši legionáři na východní frontě, což obsahuje nejen Rusko, ale i Ukrajinu a všechny země a nezávislé republiky až do Vladivostoku. Jinak totiž zmiňováním pouze ruského vzoru budíte dojem, že jsme byli „kamarádi“ s carským, Leninovým, Kolčakovovým, Trockého Ruskem. Možná chvílemi, z nezbytnosti, abychom se nenechali vtáhnout do jejich vzájemných bojů. Budovali jsme přece novou armádu pro novou republiku a byli tam kvůli sobě.

Časopis Český dialog financuje celou akci ze svých omezených zdrojů, je autorem a zadavatelem masaryček, nikoliv výrobcem.

-ZR-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012