Divadlo par excellence

11-12 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

V divadle Bez zábradlí (palác Adria) odehráli nedávno pánové Jiří Bartoška a Karel Heřmánek již 350 (!) reprízu představení hry Milana Kundery Jakub a jeho pán. Toto představení v režii Ivana Rajmonta jsem viděla poprvé v roce 1992, tedy zhruba v poločase jeho existence. Hraje se totiž už od roku 1975(!) a má stále vyprodáno. Skvělá mnohovrstevnatá komedie, inspirovaná románem osvícence Denise Diderota, osloví v jak rovině intelektuální, tak nám dopřeje i svrchované potěšení z lidového humoru. Stojí z velké části na hereckém umu hlavních protragonistů. Proto bylo velmi zajímavé, vidět představení proměněné tokem času znovu.

Kundera sám označuje svoji nejoblíbenější hru jako příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.

Jak působí představení dnes? Opět výjimečně. Vyzrálost herců je ještě o něco vyzrálejší, stejně jako i nadhled nad sebou samými, vtělenými do postav zchudlého pána (K. Heřmánek) a drzého, ale dobrotivého sluhy Jakuba (J. Bartoška). V kontextu nových informací o autorovi je však nutné znovu a jinak se zamyslet nad glosami, které vložil svým postavám do úst, když s ním samým, a také s tím - nahoYe , komunikují z jeviat. Neoddliteln a maximáln posobivá dávka humoru a filosofie i po 30 letech na té nejvyšší úrovni.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012