Akademický malíř - Jiří Škopek

11-12 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Jiří Škopek, 77 let. Proslavil se především vánočními motivy, které propracovává do půvabných dětských knížek. Také do pohlednic, pohádek pro děti s tématikou českých Vánoc a betlémů. Je mistr a lidový vypravěč obrazem. Jeho rozsah tvorby je mimořádný. Od vstupenek do muzeí, záložek do školních almanachů, pohlednic, betlémů, až po výstavy vlastní tvorby. Má neutuchající energii, vydávat pohledy v době, kdy to není produktivní. Je obdivuhodná jeho trpělivost s jakou vášní staví betlém v nadživotní velikosti v Novém Městě nad Metují. Během 14 let zde vyrobil z překližek (lodní bedny) 50 civilních postav - vážených občanů města (obdarovávající). Jenom 3 králové - mouřenínové, jsou neměnnou klasikou.

Čím více se esemeskuje a neposílají pohledy, tím více jich maluji a vydávám

Co je raritou, je Josef, Marie a dítě. Josef je autor sám, Marie je jeho manželka Zdeńka, a dítě na slámě je narozená dcera Markéta. Každé Vánoce obžívají postavičky vážených občanů města na náměstí. Také vy je můžete spatřit, až k nám zavítáte někdy v příštím roce do Čech na vánoce. Škopek je také uznávaný jako autor erbovních znamení měst, domovních znamení. Ale úplně jedinečné v jeho tvorbě jsou původní malované pohlednice. Jak víte, v minulosti pohlednice nebyly malované, ale byly to většinou fotografie měst. Ty Škopkovy jsou pro potěchu duše. Pokud jste detailisti, a hnidopiši, obdarovači lásky, tak to ještě pošlete s razítkem Božího Daru. Což je českou specialitou. Na Velikonoce jsou to zase kraslice. Americký svátek Valentýn zase zrodil razítko Milostín.

Ale jak říká Škopek:

„Dokud mě ruka Páně neřekne dost a nedá pokyn, abych přestal, budu je malovat. Prý moje pohlednice působí blahodárně na zdraví, a jsou léčivé. Z malých obrázků vyzařuje energie. Pořádám výstavy, a již jsem jich uspořádal přes sto. Je to jako se ženskou. Napřed je chtění, pak je žádost, a pak následuje závislost. Ale najednou jsem se cítil svěží, ozdraven a také ochotný si vyhrnout rukávy do boje proti zubatým nestvůrám, které se vyrojily na trhu, přes noc, poté co jsem zvonil klíči na Václaváku. Moje první pohlednice se datují do roku 1965. A za 45 let, co pohlednice maluji, jsem jich vydal 390. Jako první se zrodily v podobě vstupenek v jaroměřském muzeu. A pak následoval Trutnov. K jubileu lesnické školy mě přijali hajného, jak buší do psacího stroje, a u nohou má jezevčíka.“

Stejně tak jako na autora přešla energie při malování pohlednic, tak věřím, že přinese i vám energii do žil, až ty jeho líbezné malůvky k vám zavítají. Do krajů, kam jste se všichni rozestěhovali, a jednou se možná zase vrátíte zpátky domů. Toto povídání vzniklo před rokem. V květnu, kdy Škopek instaloval výstavu v Přerově nad Labem. Já taky patřím ke generaci, která nerada esemeskuje, ale ráda posílá pohledy, vybírá speciální vánoční motivy známek, a pohledy pak přesměřuje do Božího Daru, aby orazítkované přišli k mým přátelům. Ne každý to přijme jako dar. Časem, ale mohou mít vzácnou sbírku razítek, pro svoje vnoučata nebo pro svoje děti.

Jiřího Škopka zná především Betlém Klub, Jungmanovo náměstí v Praze a chrám Marie Sněžné, kde si ty jeho malůvky každým rokem kupuji. Bydlí v Jaroměři a tak je pro mě celoročně nedostupný. Až na ty Vánoce. Škopek vytvořil 14 papírových betlémů, s tématikou jarní i zimní.

Krásný je např. ten s Pannou Marií a Josefem, s darovníky, oslíkem a volkem. Děťátko zrozené na slámě. Andělé přinášející do chléva lidské štěstí, blaženost a požehnání. V každém tahu jeho linie je pokračování rukopisu všech těch, kteří ho vedli během studií a zaseli do něho svoje pokračování. Skláři, grafici, restaurátoři, keramici. Jeho tvorba zahrnuje i medailérství. Pracuje s kovem, sklem, dřevem, textilem, navrhuje hračky pro děti, a pohledy zahrnují literární osobnosti, a kulturní zeměpis naší vlasti. Škopek byl i učitel výtvarného umění na školách. A to dalo podnět vzniku různým motivům literárním, jako je pocta Klicperovi, Bohumilu Hrabalovi, Boženě Němcové, nebo Františku Škroupovi (česká hymna). Vytvářel i lidové motivy písně a říkadla. Naučná stezka v Babiččině údolí nese jeho ozdobné tabule. S Markétkou vytvořili kopie historických desek na ochoze kostela v Broumově. Křížovou cestu navrhovala pak Markétka sama. Škopek pochází z Velimi, kam se rád vrací. Žije s rodinou v Jaroměři. Markétku potkala tragédie a tak s manželkou vychovává její dvě děti. Pro ni by to bylo náročné. Druhá dcera, Naděžda, se věnuje malování na sklo. Syn, je elektroproudař. Je praktický po matce, která zajišťuje chod rodiny.

„Tu jsem potkal na sklářské škole, kde jsme se poznali. Betlémy jsou mojí celoživo vášní. Vznikají napříč mým životem. Jsou různých měst a převážně vznikaly z furianství. Zrodíl jsem jeden betlém a dru město si ho objednalo z furianství sousedovi. A tak nemohu nikdy ustat. Již js jich namaloval 11. Takhle vznikl betlé Mezilesí. Vůči Novému Městu nad Metují.

Šípek ukončil betlém na skále, a již se přemisťoval do jiného města. Furianství sousedů dalo vzniknout betlémům v řadě jiných měst. Betlémy se dělí na jarní a zimní. Chlév je jediným pojítkem, a je vytvořen nikoliv z papíru, ale postaven. Darovníci jsou často vážení obyvatelé toho samého města, které znázorňuje betlém. V roce 2006 vznikl bělohradský betlém, v roce 2007 peckovský a železnobrodský, v roce 2008 vystřihánkový betlém z Přerova nad Labem. Krajina je zde rovinatá, a tak bylo

Akademický malíř Jiří Škopek (21. 7. 1933, Velim u Kolína)
1947-1951 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod
1952 Jaroměř
1953-1959 VŠUP ateliér filmové grafiky, prof. Adolf Hoffmeister
1961-1980 učitel lidové školy umění v Jaroměři
1964-1982 výtvarník (Muzeum Boženy Němcové v České Skalici)
1990-2008 učitel výtvarné výchovy a dějin umění (Střední průmyslová škola Jaroměř)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012