Výtvarník Milan Kříž

11-12 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Narodil se 17. dubna 1945, vystudoval Akademii výtvarých umění v Praze u prof. Makovského a Lidického. Toužil cestovat a navštěvovat evropské galerie. Ale z totalitního Československa se nikam za železnou oponu nemohl podívat, komunisté ho nepustili jako téměř nikoho, kdo jim nepochleboval. A tak utekl. Nejprve do Itálie. Dva roky tam čekal na visa, dělal sochy a těšil se z galerií a výstav. A protože ho zajímala příroda Venezuely, odstěhoval se tam. Měl možnost dělat sochy, busty a prodávat v galelriích. Uspořádal mnoho výstav. Usadil se sice v Caracasu, ale hojně cestoval křížem krážem - džunglí, kolem moře a hodně k řekám, které se mu dokonce líbí víc než moře.

Jezdil i do Evropy, například do Švýcar, kde dosud žije jeho exmanželka a dcera, do Itálie, kde navštěvoval i pořádal výstavy.

V Caracasu vytvořil sochu význačného českého vlastence a hudebníka Emila Friedmana. Také je tam činný v krajanském spolku (viz článek v minulém dvojčísle 7-8) , který se schází každou první středu v měsíci. Vytvořil např. scénografii pro vystupování souboru lidových tanců Jatelinka.

V roce 2009 přijel po dlouhých letech do Česka a letos hned znovu a to s velkorysým návrhem: Krajanský spolek Čechů ve Venezuele chce vytvořit ještě jednu Friedmanovu sochu a darovat ji Praze 2. Mistr Firedman si vždy přál se nějakým způsobem do svého rodiště vrátit. Nikdy se mu to nepodařilo a tak si krajané myslí, že by bylo hezké umístit jeho sochu do Riegrových sadů, poblíž jeho rodiště.

A co pan Kříž: "Budu v Česku letos půl roku, tak dlouho, dokud mi nebude taková zima, že by mi umrzl nos... Ale hlavně chci jednat s úřadem Prahy 2, aby tu sochu postavili. Náš spolek všechno zaplatí včetně převozu. Jinak jsem přivezl některé své sochy a rád bych je tady vystavil. Jednu výstavu budu mít určitě na Moravě."

Mezinárodní český klub se bude snažit umístění sochy sledovat a informovat o tomto aktu. Už nyní je spolek moc rád, že se stáváme mediálním partnerem.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012