Další střípky... dobré i kocourkovské

11-12 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Téměř každý den se vynoří – díky investigativním novinářům – nějaký korupční skandál. Podle Amnesty International, která mapuje korupci po světě, jsme na jednom z nejhorších míst.

Tento týden odstoupil ministr životního prostředí, protože chtěl údajně přetáhnout miliardy korun z evropské unie věnované na pomoc životnímu prostředí na jednu předraženou zakázku a část pěněz do své mateřské strany ODS. Samozřejmě, jako každý, koho novináři kdy načapali, všechno popřel, i když tajně natočený rozhovor mluví proti němu. Nicméně, že dobrovolně odstoupil je jakýsi pokrok. Většina politických korupčníků se drží svého křesla zuby nehty.

Ještě horší snad však je, že předseda ODS Nečas, který se nedávno po volbách bil v prsa jak s tou korupcí zatočí, dal od případu ruce pryč a naopak útočil na člověka, který ten skandál prozradil.

Hlasitě pochopitelně ržála socialistická opozice, která měla před pár lety protikorupční program s názvem Padni komu padni. Jeho výsledkem však nebylo nic jiného než nuceně odstoupivší předseda strany Gross, který toho však nemusí litovat, neboť se záhy zázračnýn způsobem stal miliardářem.

Lidové noviny uvedly začátkem listopadu seriál věnovaný čs. emigraci a exilu s názvem Statisíce uprchlých lidí – vizitka režimu. Texty vznikaly v rámci projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni.

Režisérka Olga Sommerová měla velmi pěkný rozhovor v MF Dnes dne 4. prosince. Týkal se současné politické a občanské společnosti. Mj. řekla: "Volby vůbec nic neznamenají. Když někdo argumentuje, že tady jsou legitimně zvolení zástupci lidu, kteří vzešli z voleb, to ještě neznamená, že máme demokracii. To jsme si mohli myslet za bolševika, když jsme ješčtě nevěděli jak demokracie funguje. Jak je možné, že se ti zvolení zástpci lidu chovají korupčně, jednají proti lidem? Jejich kontrola je nedostatečná, prakticky žádná. A tu teď supluje jenom občanská společnost a novináři.

Nejdříve je podvodník Petr Smetka okradl o veškeré úspory. Pak jim stát za 12 let nedokázal pomoci, aby dostali alespoň něco zpět – hrozí, že nešťastníkům, kteří utopili miliardu v projektu levného bydlení Hsystém nezůstane ani malá kompenzace. A v této situaci mohou okradení lidé přijít i svou advokátku Hanu Marvanovou, která se už léta snaží o nápravu.

Nemám zde čas vypisovat všechny odporné způsoby jednání, hraničící se zneužitím svého postavení, kterých se zřejmě zúčastnili soudci Městského soudu, především předseda Jirsa. Chtějí advokátku potrestat vyloučením z advokátské komory. Zdá se zřejmě, že zloděj Smetka je jim bližší než spravedlnost.

Prezident Václav Klaus, ač sám nekuřák, ochotně panáčkoval při slavnostním otevírání továrny na cigarety Philip Morris. Jeho mluvčí námitky veřejnosti komentoval: „Nikdo dosud neprokázal jak významný vliv má kouření na úmrtnost, resp. na fatální choroby... Protikuřácké obstrukce jsou pouze tím z více viditelných bitevních polí ve všeobecné levičácké válce proti všem formám individuálních svobod.."

Na mlácení byly předpisy, hájí se Josef Vondruška.

Dříve bachař, který mlátil ve vězení lidi (především politické vězně), později poslanec za KSČM vysvětloval soudu, že k tomu měl oprávnění dle zákona. Jednání bylo rušné a bylo odročeno na 21. ledna.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012