Stalo se v září

11-12 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Tentokrát nebyl hrozbou nástup dětí do školy, ale naopak výhledy seniorů. Ministr zdravotnictví L. Heger (TOP 09) prohlásil, že čím dál méně rodin se stará o své babičky a dědečky. Měli bychom si tedy platit připojištění na dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

2. září

Novým českým ombudsmanem se stane bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Dohodli se na tom lídři koaličních stran.

3. září

Do poradního týmu ministra dopravy Víta Bárty byl povolán předseda ekologických aktivistů ze sdružení Děti země Miroslav Patrik. Sdružení mj. už patnáct let blokuje dostavbu dálnice D8 přes České středohoří.

4. září

Kdyby teorie byla praxí, každý Čech by měl měsíční příjem 23 513 korun. Nejvíc „berou“ lidé z Prahy – 29 142 korun a nejméně lidé z Karlovarského kraje – 19 906 korun.

6. září

V Protivíně na Písecku řádí gang dětí a mladistvých. Vykrádají kanceláře, byty i auta a jsou vzhledem k věku nepostižitelní. Obyvatelé města organizují domobranu a jeden z okradených zloději napráskal.

7. září

Soudní spory mezi Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou ohledně neuskutečněného turné (spolu s Václavem Neckářem) vyvolaly odezvu mezi českými osobnostmi. V dopise vyzvaly Vondráčkovou, aby přestala povyšovat peníze nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost. Dopis podepsal mj. Václav Havel, premiér Jan Fischer i Věra Čáslavská.

8. září

Sedm let ve vězení dostal občanský demokrat a starosta Brna-Žabovřezk na braní úplatků a zneužití svých pravomocí.

10. září

Podivného koníčka si vybral muž, který si oblíbil zachraňování před sebevraždou. V pondělí vylezl na střechu nádraží v Hradci Králové, v úterý dvakrát vyšplhal na stožár osvětlení, ve středu vylezl na stožár na nádraží v Chlumci. Až čtvrteční exhibice na stožáru na Hlavním nádraží v Praze měla pro něj nečekaný konec. Byl odvezen do blázince.

11. září

Velkým potleskem se lidé rozloučili se zpěvákem a překladatelem Rudolfem Pellarem (+ 87). Ve Strašnickém krematoriu zněly jeho šansony, mnozí si vzpomínali na překlady díla J. D. Salingera, které geniálně stvořil se svojí ženou Lubou.

13. září

Hřbitov v Chebu ožil: na čtyři tisíce Němců s prapory různých veteránských spolků uctilo památku vojáků Wehrmachtu na nově otevřeném pohřebišti. Jsou tam uloženy ostatky asi 5,5 tisíců vojáků a zhruba 500 civilistů.

14. září

Šéf NATO A. F. Rasmussen byl zarmoucen z oznámení našeho ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že plánujeme stahování českých vojáků z výbušného prostoru Kosova. Zůstat by tam mělo jen 90 lidí.

15. září

Politici EU kritizují Francii za vyhošťování Romů, kteří v této zemi nemají legalizovaný pobyt ani práci. Prvním kritikem byl už dřív náš ministr K. Schwarzenberg, který však dostal od Francouzů vynadáno, že „méně zkušené země EU nemají co vyučovat lidská práva“.

16. září

Už nyní chybí v našich nemocnicích 700 lékařů a bude hůř: v prosinci 2012 končí pro země EU výjimka v množství přesčasů. Takže: lékaři nebudou přepracovaní, ale bude jich nedostatek. Ve stejné situaci je např. Německo, kde chybí deset tisíc lékařů!

17. září

Výstřelem ukončil svůj život herec Martin Štěpánek. V roce 1981 s rodinou raději emigroval, než by vstoupil do KSČ. Žil v Mnichově, kde mj. pracoval se Svobodné Evropě. Po listopadu 1989 se vrátil domů. Důvodem sebevraždy byla rakovina už v posledním stádiu.

18. září

Pražský soud přikázal stáhnout z prodeje všechny knihy Adolfa Hitlera, které vydala firma KMa. Vydavatelská práva mají v Německu, tyto knihy však nevydávají a nehodlají to udělat ani v budoucnu.

20. září

Východní a západní Čechy jsou propojeny dálnicí tzv. Pražským okruhem. Cesta z Brna do Plzně bude kratší až o 45 minut. V Praze se teď setkává osm dálnic!

21. září

Premiér Petr Nečas se rozhodl, že prezidentu Václavu Klausovi přenechá velké akce EU se zahraničněpolitickými tématy. O ekonomice a vnitřních záležitostech země však bude rozhodovat sám.

22. září

V Praze demonstrovalo proti probíhajícím i plánovaným škrtům na čtyřicet tisíc lidí. Mezi nimi byly také stovky hasičů a policistů.

23. září

Ostrava má už konečně svou lékařskou fakultu! Snažila se o ni od roku 1950, režim však podporoval technické vzdělávání se zaměřením na hornictví. Severomoravská metropole je už šestým městem, kde se dá vystudovat medicína (Praha, Hradec Králové, Plzeň, Brno, Olomouc).

24. září

Dostali jsme se do paradoxní situace: věřících ubývá (už jen 41%) a duchovních přibývá (4754 - za deset let jich máme o 1254 víc). Protože není vyřešeno vrácení církevního majetku, zabaveného komunisty, vyplácí jim mzdy stát. Také jako všem státním zaměstnancům i jim příští rok klesnou platy o 10%.

25. září

Pražská vila sochaře a největšího výtvarníka českého symbolismu Františka Bílka byla po letité rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti. Bílek navrhnul a částečně i vlastníma rukama postavil vilu-duchovní chrám, která je ojedinělým dílem i v Evropě. Např. cihly získali restaurátoři z dávno zbořené synagogy.

27. září

Prodlužuje se délka života po celé západní Evropě a proto výrazně stoupá počet lidí se stařeckou demencí. Naopak ubývá úmrtí na infarkt.

29. září

Petr Fejk oznámil, že končí jako ředitel Českého centra v New Yorku a jako důvod uvádí nedostatek možností ovlivňovat výběr spolupracovníků, pronajímat zájemcům volné prostory a připravovat program.

30. září

Postoj prezidenta Václava Klause jako věčného opozičníka vůči EU se opět projevil při otevírání nové továrny na cigarety v Kutné Hoře. Prohlásil, že něco zakazovat je směšné a že přijel podpořit prosperující podnik.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012