Panenky v krojích - nejhezčí dárek z Čech i Moravy

5-6 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Lidová tvorba, družstvo umělecké výroby, Uherský Brod

ručně vyrábí porcelánové a plastové panenky a panáčky v krojích moravských, českých i slovenských v několika různých velikostech. Od malých 12cm až po porcelánové 40cm. Tyto výrobky navazují na bohaté tradice regionálního umění. Tvořivost a cit pro krásu zdejších švadlen, vyšívaček a oblékaček nám zanechal opravdové bohatství v podobě nádherných krojů.

Slunný a úrodný kraj kolem řeky Moravy se vyznačuje krojem s bohatými výšivkami, nabíranými rukávci, pentlemi, kroje horských oblastí jsou prostší a jednodušší.

Ať jsou naše panenky oblečeny v kroji z kteréhokoliv koutu země, mají jedno společné. Představují lidové umění, uchovávané po generace, probouzejí obdiv a poutají zájem svou svěží barvitostí a tvarovou rozmanitostí, kterou lze okouzlí každého.

Z historie:

Družstvo Lidová tvorba v Uherském Brodě bylo založeno už v roce 1936. O tradiční, typicky slovácké umělecké výrobky byl vždy zájem nejen na domácím trhu, ale zejména v zahraničí. Již v druhém roce své činnosti získalo družstvo Zlatou medaili na krojové výstavě Slovácko v Uherském Hradišti a téhož roku se mohlo pochlubit i Stříbrnou medailí ze Světové výstavy v Paříži. V roce 1940 se družstvo prezentovalo také na mezinárodní výstavě v New Yorku. V těchto letech byly již výrobky známy v Holandsku, Belgii, USA, Dánsku, Švýcarsku, ve skandinávských zemích a také v Litvě. Tak jako při založení družstva, tak i dodnes jsme jediná firma v České republice, zabývající se ruční výrobou krojovaných panenek a od roku 1952 se můžeme chlubit ochrannou známkou.

Naší snahou je, aby tradice výroby krojovaných panenek nezanikla a byla i v budoucnu dokladem naší bohaté historie a kultury a byla i nadále šířena po celém světě.

Naše panenky koupíte v prodejnách
v Praze a Brně - adresy viz inzerát
na 2. stráně obálky časopisu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012