Zpráva od Čecha trvale žijícího v Kanadě:

5-6 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Naši romští spoluobčané už zase skoro všichni odjíždějí zpět do ČR. V Kanadě se jim nakonec nelíbilo. Sociálka je tady pořád honí do školy na angličtinu, peněz nemají moc, nájemné je tu strašně drahé, u doktora ani na úřadech se svojí lámanou češtinou ne a ne domluvit... a tak aspoň nakoupí na půjčku notebooky, podepíšou všem mobilním operátorům smlouvy na tři roky, aby dostali zadarmo ty nejdražší ajfouny, pak je ještě rychle rozprodají svým podnikavějším soukmenovcům, co tady už jsou deset let, svoje kanadské uprchlické doklady totožnosti a hurá zadarmo zpátky do ČR (za letenky zpět nemusejí platit). A protože svůj náhlý odjezd zpět nikomu nenahlásí, zejména ne sociálce, pak si ještě pár měsíců v Česku vybírají kanadské sociální přídavky, které jim dochází do jejich kanadských bankovních účtů pomocí mezinárodní sítě bankomatů.

A to nemluvím o tom, že tu nechají po sobě nezaplacené nájemné, elektřinu a kdoví co ještě... Už jich takto odjely zpět asi dvě třetiny - z těch, co přijeli po zrušení víz v říjnu 2007.

Tak jim tam koukejte dát nové byty, ať vás nenařknou z diskriminace.

Asi v roce 1991 jsem měla rozhovor s mladičkou poslankyní Parlamentu Klárou Samkovou. Ač byla nejmladší, byla nejvíce vzdělaná v tzv. problematice cikánů. Doletěla si do Kanady, kde viděla, jak špatně tuto tzv. otázku řeší, vrátila se a navrhla něco jiného. Školky pro cikánské děti, kde se učí jejich písničky, pohádky atd., kde učí lidé z jejich etnika, atd. Vypadalo to moc hezky. Jenže tehdejší vláda si asi řekla co nám bude ta holka povídat... A tak nasypala Romům (od té doby takhle se tak jmenují) peníze a o nic dál se nestarala. A ani další vlády to nezajímalo. Dnes máme už několik generací Romů či Cikánů, jak chcete, kteří nikdy nepracovali, protože nemuseli a od státu dostávali a dostávají peníze. A když se jim zdá, že je peněz málo, jdou na úřad. A když jim tam řeknou, že už peníze nejsou, zeptají se: A jak to? Copak gadžové přestali pracovat?

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012