Nakladatelství Ostrov - Dagmar Štětinová - Nejhezčí z pohádek staré Evropy

5-6 2010 Knihy česky
obálka čísla

Tuto knížku si vychutnají nejen děti kvůli samotnému příběhu, ale také dospělí, kteří ocení lahodný a nápaditý jazyk autorky. Ona sama v předmluvě píše: „Z holých vět zapsaných do bloku jsem pak tvořila věty rozvité. Okrášlila jsem je fantazií, přidala kus vlastního srdce a někde použila i kus verše.“

Šestnáct pohádek nás jako na kouzelném koberci přenáší z jedné vzdálené země do další exotické a pak jiné už důvěrně známé... Dozvíte se mj., proč v Bulharsku pes honí zajíce, jak španělský hoch Alecho získal půvabnou Marii Rosu a taky, jak si moldavská princezna vzala za muže Slunce.

České pohádky jsou tady tři. O Krakonošových švestkách, o Hejkalovi a sedmi krkavcích a samozřejmě ta o kouzelném hrnečku. Víte, jaká je z něj kaše? No přece „bílá jako peřinka, sladká jak hrozinka“. To jsou zázraky nad mraky! I když její bublání až strachu nahání!

Knížka je jazykově výjimečná a výtvarně dokonalá. Jistě, mám štěstí, že můžu pro Český dialog psát jen o dobrých dílech – a tato rodinná kniha se mimořádně podařila. Ilustrovala ji totiž Inka Delevová a také typ písma i tónování papíru jsou příjemné pro oči.

(šeb)
Vydalo Nakladatelství
MarieTum
vázané, 120 str.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012