Nakladatelství Ostrov - Jiří Polák - Když králem byl swing

5-6 2010 Knihy česky
obálka čísla

Jaroslav Malina nejen v rytmu swingu

Příjemný návrat do časů, kdy se posluchačské přízni těšily taneční orchestry, denně hrající v pražských kavárnách. Do kavárny Vltava se chodilo za souborem Jaroslava Maliny, populárním i zásluhou rozhlasových pořadů, v nichž účinkoval – Čaj o páté a Černá hodinka.

Jaroslav Malina (4.7. 1912 až 24.10. 1988), kapelník a skladatel – autor šlágrů jako Zítra tou dobou, Srdce mé odešlo za tebou, Život je širý oceán, Nevěrná Rosita, Tmavomodré paraplíčko a více než tisícovky dalších tanečních i poslechových skladeb – se věnoval hudbě téměř celý svůj život, přesto po dokončení Vysoké školy obchodní začínal jako středoškolský profesor matematiky. Po mnoha letech odpovídal na novinářskou otázku, co mají hudba a matematika společného: „Mnoho, především přesnost“.

Svůj první soubor Raspberry's Band sestavil J. Malina už jako dvacetiletý student v rodných Hořicích. Nejslavnější éru však zažil v čele orchestru, který hrával ve Vltavě od konce roku 1938 – s přestávkou na konci války a po osvobození – do roku 1949, kdy komunisté tento podnik zavřeli. S novými muzikanty potom J. Malina dlouhé roky vyjížděl za svými posluchači do lázeňských a dalších měst v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Kapelníkova dcera Iva v knížce mj. vzpomíná, jak začátkem října 1948 vystupoval otcův orchestr na estrádě pro pohraničníky v Aši, společně s Járou Kohoutem. Ten o pauze zmizel ze sálu a ještě téže noci se mu i s rodinou podařilo přejít hranici.

Současníkům připomíná legendární orchestr Jaroslava Maliny (pro větší efekt dirigovaný rtuťovitým Emanem Fialou), doprovázející Inku Zemánkovou a kvartet Lišáci, televize, když čas od času sáhne do archivu pro filmovou veselohru Hotel Modrá hvězda z roku 1941.

143 stran s přílohami

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012