Po uzávěrce

1-2 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Chytré hlavy

Rubriku Kocourkov jsem přestala psát, ale to, co se děje v naší politice, daleko tuto rubriku přesahuje. To už se nedá zařadit pod humor i když trpký, to už je katastrofické, jak mi píší čtenáři a já s nimi musím souhlasit. Jak je např. možné, že náš prezident dá milost čtyřem podvodníkům, kteří byli kamarádi zavražděného mafiánského bosse Mrázka a okradli náš stát (nás) o miliony? Údajně jim dal milost ze zdravotních důvodů, i když soudce o nich velmi pochyboval a zmínění podvodníci po propuštění na svobodu vesele podnikají zdraví nezdraví. Tito výtečníci měli kamarády, kteří s panem prezidentem chodili na tenis apod. Na otázku novináře prezidentův mluvčí odpověděl, že pan prezident o ničem takovém (spojení s Mrázkem apod.) nevěděl.

To je velmi zajímavé, když náš pan prezident, který ví o všem všechno, ať už jde o globální oteplování, o ekonomiku, o tom, jak všechno vyřeší volná ruka trhu apod., najednou o něčem neví nic, to se mi nechce věřit...

Jak je možné, že Miloš Zeman, který se jako brontosaurus vynořil opět na veřejnost a založil novou stranu jako opozici proti nenáviděnému Paroubkovi, neví, že je jeho strana placena z ruských podivných zdrojů. Je zde velké nebezpečí, že Rusko tlačí na ekonomické subjekty, aby ovládlo i politickou scénu. To vidí každý. Ale nikoli pan Zeman.

Na otázku novináře řekl: „Nic o tom nevím, kdo financuje stranu. To je věcí našeho ekonomického oddělení, já propaguji jen program...“

Věříte tomu?

A omlouvám se, že následující příspěvek je z časových důvodů bez háčků a čárek, ale to asi každý umí číst z e-mailů...

-es-

Zmena systemu

Pred chystanou konferenci chci shrnout nynejsi situaci a predlozit navrhy na konkretni kroky za ucelem zmeny systemu. Ve svetovem hnuti za PD jsou dva hlavni smery:

1. Svycarsko-nemecky, ktery se soustreduje pouze na pozadavek zahrnuti prava na iniciativu a referendum (I&R) do existujicich systemu. Jinak o zmenu systemu neusiluje. K tomuto smeru se hlasi take Holandane a Belgicane.

2. Cesko-americky, ktery usiluje o komplexni zmenu systemu na zaklade Obcanske Ustavy, strukturovane deliberace (Dienel) atd. Krome nas se k tomuto smeru hlasi nekteri prominentni Americane (Becker, Gottlieb, Gravel, Behrouzi, Antel...), dale Italove, Rekove a Francouzi sdruzeni v DDEV. Sympatizuji Spanele.

Svycari/Nemci maji tu vyhodu, ze je sponzoruje svycarska vlada, mozna i jine zdroje. Snazi se vystupovat jako by meli patent na primou demokracii a ostatni by je meli napodobovat. Zda se, ze nas neberou prilis na vedomi. Vloni usporadali ve Svycarsku (Aarau) konferenci, kterou nazvali „Prvni svetova konference o PD“. „Druhou svetovou PD konferenci“ usporadali nedavno v Jizni Koreji a chystaji treti v Kalifornii, kde pry ma promluvit Arnold Schwarzenegger. Ale byli jsme to my, kdo usporadal prvni takovou konferenci v Pribrami r. 1998.

Sesli se tam vysoce kvalifikovani aktiviste ze vsech kontinentu krome Afriky, a to bez sponzora. Ja sam jsem tehdy doplatil z vlasti kapsy asi 18.000 kr.

Proti svycarsko-nemeckemu smeru existuji vyhrady: Omezi-li se hnuti na pouhou I&R, vystavuje se castecne opravnene namitce, ze v referendu se muze stat, ze obcane hlasuji o otazkach bez odborne znalosti, a tudiz nekvalifikovane. A dale: Omezi- li se hnuti jen na pozadavek zahrnuti I&R do existujiciho systemu aniz pozaduje zmenu samotneho systemu, vznika dojem, ze staci zahrnout I&R a bude vse v poradku, coz je hluboky omyl. I&R je jen jednim z prvku skutecne demokracie. Pro nastoleni takove (poloprime) demokracie jsou zapotrebi mnohem hlubsi zmeny, predevsim odstraneni mocenskeho monopolu politickych stran. Jak toho dosahnout?

Prvni krok: Navrhl jsem poslat premieru Fischerovi dopis pozadujici svolani Ustavodarneho shromazdeni, protoze nynejsi ustava neni legitimni. Byla napsana a odhlasovana stranickymi politiky, kteri pro to nemeli a nemaji mandat. Vytvorit ustavu a tim politicky system a jednani v parlamentu jsou dve ruzne funkce, ktere se nesmeji slucovat. Na to se cim dale tim vice poukazuje i v zahranici. Strany si prisvojily moc na zaklade strukturalniho podvodu.

Jak svolat Ustavodarne shromazdeni? Jednoduse – vytvorit je z uradujicich starostu. Vyskytuji se hlasy, ze parlament by mel byt slozen ze starostu misto z aparatciku. Dobry navrh. Ale v prvni rade by meli byt starostove povereni vypracovanim nove ustavy. Nemuseli by se ani schazet, mohli by to projednat, treba behem 1 roku, pomoci internetu.

Druhy krok: Odmitne-li premier tento pozadavek, mohou se starostove sami prohlasit za Ustavodarne shromazdeni a napsat ustavu bez zmocneni vlady. Pro takovy postup jsou precedenty – Velka Francouzska revoluce, osamostatneni USA ke konci 18. stoleti... Pak pozadovat usporadani referenda o hlavnich principech nove ustavy.

Treti krok: Odmitne-li vlada usporadani referenda, mohou prijit na radu poulicni demonstrace a podobne (nenasilne!) akce. Kdo s koho.

Doufam, ze si o tomto navrhu podiskutujeme.

Jiri Polak jiri.polak@swipnet.se

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012