Milan Matějček – Umírat se má na lačno

1-2 2010 Knihy česky
obálka čísla

Mám ráda knihy ze života. Příběhy lidí a jejich hezké i trpké životní zkušenosti, postřehy, okolnosti, které je vedly sem i tam. Vždy se znovu poučím, jak to na světě chodilo, chodí i chodit může. Když čtu hezký příběh, jako bych ho žila. A když je ještě hezky popsáno okolí, které znám a miluji, jako je pražské Podolí či Svatojánské proudy na Slapech (dávno již zatopené), nemohu se od knížky odtrhnout, i když uzávěrka časopisu mi klepe kladívkem přímo na hlavu. V každém případě, tuto čtivou a lidskosti plnou knížku si dávám do knihovny.

A tady je pár poznámek z propagačního letáčku, s nímž zcela souhlasím:

  • úsměvný autobiografický román
  • autor popisuje bez hořkosti, očima dítěte společenské zvraty od konce války až po osmdesátá léta
  • dopady společenských změn na chování lidí a mezilidské vztahy v druhé polovině dvacátého století jsou zachyceny v krátkých pravdivých příbězích
  • kulisami knihy jsou převážně obrázky staré Prahy a středního Povltaví

Milan Matějček se narodil roku 1935 v Praze, dětství a válku prožil v atmosféře starého Malostranského paláce v Praze. Později navštěvoval internátní školu Kolej Jiřího z Poděbrad v Poděbradech. Po uzavření školy po roce 1948 putoval s otcem po stavbách. Na žádnou denní školu vyššího stupně nebyl doporučen a vyučil se tesařem. Po absolvování večerního pedagogického kurzu učil na základní devítileté škole. Střední a vysokou školu vystudoval dálkově. Po roce 1967 pracoval jako technik a herec v Černém divadle a cestoval s ním několik let po světě. Vystřídal potom řadu manuálních zaměstnání a v roce 1984 s celou rodinou emigroval. Žije v Kanadě a od roku 1990 často pobývá v ČR. Navštěvuje zde základní školy, kde dříve učil a diskutuje s mladými lidmi. Nebývalý zájem žáků o jeho prožitky ho inspiroval k napsání tohoto příběhu.

Vydáno vlastním nákladem.
Možno objednat přes naši redakci.
-es-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012