Stalo se v listopadu

1-2 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. listopadu

Většině lidí v Česku vůbec nevadilo státní vyznamenání, které dostal Karel Gott od prezidenta Václava Klause. Asi proto, že jsme taky proti komunistickému režimu nic nedělali a pronásledování těch statečnějších „se nás netýkalo“.

3. listopadu

Kontroverzní hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) beze studu přiznal, že kdyby jeho strana vyhrála krajské volby, úzce by spolupracovala s komunisty. Ti jsou prý spolehliví, seriózní a věcní. Byl by to i model pro vládnutí na celostátní úrovni.

4. listopadu

Protože Ústavní soud zamítl protesty Klause proti Lisabonské smlouvě, tak ji v tichosti a bez přítomnosti veřejnosti podepsal. Po několika hodinách to oznámil jen tak mimochodem na tiskové konferenci. Smlouva, podepsaná okamžitě i premiérem Fischerem, putuje do trezoru v Římě.

5. listopadu

Na jihu Čech byla odkryta organizace White Justice, která chtěla změnit státní zřízení. Plánovala útoky „na policajty a Židy“. Strukturou i ideologií je stejná jako německá teroristická Frakce Rudé armády (RAF).

6. listopadu

V Itálii zahynul při autonehodě správce věhlasného kladrubského hřebčína Jiří Černý, ředitel Jaroslav Dražan byl zraněn. Jeli na výstavu koní do Verony.

7. listopadu

Zemřel jeden z našich nejlepších divadelních režisérů posledních desetiletí – Otomar Krejča. Bylo mu 87 let.

9. listopadu

Dva z velitelů elitní brigády rychlého nasazení v Afghánistánu nosili na přilbách erby nacistických divizí a brigád SS. Než se na to přišlo, stihli po návratu domů přebrat od ministra obrany vyznamenání za vynikající plnění afghánské mise!

10. listopadu

Od roku 2003 se poprvé zastavil růst cen potravin i průmyslového zboží.

11. listopadu

Po dlouhém a trapném vyjednávání mezi ODS a ČSSD bylo dohodnuto, že Vladimír Špidla bude ve funkci eurokomisaře vystřídán Štefanem Füllem. Ten před rokem 1989 vystudoval totalitní diplomatický institut v Moskvě.

12. listopadu

Dagmar Tauchenová s pistolí v ruce donutila policejní eskortu, aby propustila jejího muže. Po třicetihodinové honičce byli manželé dopadeni, vězeň stačil spáchat sebevraždu, jeho žena byla postřelena a zadržena.

13. listopadu

Rychle narůstá počet nakažených prasečí chřipkou. V některých nemocnicích byly zakázány návštěvy.

14. listopadu

Exprezident Václav Havel zahájil oslavy dvacátého výročí pádu totality mezinárodním kolokviem na Filozofické fakultě UK a slavnostním koncertem. Na něm vystoupili mj. Joan Baezová, Lou Reed a Renée Fleming.

16. listopadu

Podle průzkumů agentury Median si 40 % tázaných myslí, že exprezident Václav Havel nejvíc přispěl k pozitivním změnám v našem životě. Prezident Václav Klaus si naopak myslí, že komunismus by padl sám od sebe bez listopadové revoluce!

18. listopadu

Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovaci měl za propagaci vědy převzít astrofyzik Jiří Grygar. Cenu i finanční odměnu půl milionu korun odmítl s odůvodněním, že to je od Rady „chucpe“ (drzost). S Radou je Grygar v dlouhodobém konfliktu kvůli její politice ubírání peněz na vědu.

19. listopadu

Jihomoravští policisté oslavovali v jedné brněnské hospodě narození dcery svého kolegy. Mejdan skončil zpíváním rasistických písniček, nadávkami Židům a hajlováním.

20. listopadu

V liberecké ZOO došlo k neštěstí: dva lvi se dostali do výběhu vzácné bílé tygřice a roztrhali ji.

21. listopadu

Státní úřad pro kontrolu léčiv zakročil proti sedmi firmám, které na webu nabízely padělané a nelegální léky. Jedná se o mezinárodní akci s podporou Světové zdravotnické organizace.

23. listopadu

Pandemie chřipky by u nás měla ohrozit asi tři miliony lidí. Začíná očkování.

24. listopadu

Západočeská univerzita má stále narůstající ostudu. Ze 63 absolventů doktorského studia jich 14 získalo titul za podezřelých okolností. Začínají se prověřovat i absolventi studia magisterského.

25. listopadu

Do Česka přijela v přísném utajení dvacetičlenná kontrolní Evropská komise, která ještě v noci obsadila centrály největších obchodníků na trhu s elektřinou. Hledá důkazy o omezování konkurence a pravidel soutěže.

26. listopadu

Slavnostně byly otevřeny poslední dva úseky dálnice mezi Ostravou a Olomoucí.

Stavbu zdržovaly po mnoho let spory se starosty obcí a ekologickými aktivisty.

27. listopadu

Až sto milinů korun nabízí ministerstvo průmyslu obcím, které povolí na svých pozemcích geologický průzkum při hledání místa pro ukládání vyhořelého jaderného paliva.

28. listopadu

Letošní Cenu Knižního klubu získala debutantka Lan Pham Thi (18) za knihu Bílej kůň, žlutej drak. Tato vietnamská dívka však neexistuje: autorem je málo známý jihočeský autor Jan Cempírek, který se tak zviditelnil. Od doby objevení tzv. Rukopisů před 190 lety je to podruhé, co byli odborníci tak napáleni.

30. listopadu

Bezpečnostní informační služba oznámila, že bývalý irácký diktátor Saddám Husajn plánoval před devíti lety útok na pražské sídlo rádia Svobodná Evropa. Byl už vytipován byt, v diplomatické poště dopraveny zbraně (také protitanková střela) a k útoku nedošlo jen proto, že na jaře 2003 Saddámův režim padl.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012