Zdenik Šmíd - Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy

Už před létem vyšla další útlá knížka autora nedávno zfilmované „vodácké bible“. Televizní seriál nesl stejný název jako autorova prvotina Proč bychom se netopili. Autor mnoha dalších úspěšných titulů napsal svoji nejnovější knížku jako odpověď na lavinu otázek, kterou ho zasypali čtenáři - diváci po odvysílání seriálu o vodácké partě. Jak to bylo doopravdy?
Kdo byl v knížce a ve filmu předlohou pro kterou postavu? Vznikly všechny ty vodáckým národem milované a citované příběhy a hlášky díky skutečným zážitkům autora nebo jsou jen výplodem jeho bujné fantazie a spisovatelského umění?
Televizní příběhy několika dvojic kamarádů a kamarádek jsou volnou kombinací z dějů dalších Šmídových knížek Proč bychom se nepotili a Proč bychom se netěšili, kde sledujeme osudy party po dvaceti letech.
I nová, vysvětlovací knížka má své typické „šmídovské“ kouzlo. Autorova zpověd´ probíhá formou fiktivního rozhovoru se zvědavou dívkou Ofélií, kterou známe i z první knihy.
Není o ní nikdy jisté, zda a v jaké podobě vlastně existuje. Šmíd s humorem odkrývá svoje zdroje inspirace, vzpomíná na skutečné události a přátele, z jejichž povah a vlastností pak kombinací vznikli literární Sumec s Lídou, Keny s Lucií, Bongo, Křižák i další... Ofélii ujišťuje, že skoro nic se nestalo přesně tak, jak si čtenář přečetl nebo viděl. Jen přibližně... Ale čtenář nemusí být zklamán, protože knížka je doprovozena množstvím černobílých, téměř historických fotografií z autorova archivu. Zachycují velmi dobře něco, co se i ve spisovatelské licenci podařilo přesně zachovat.
Sílu lidského kamarádství a jeho nejvyšší formy – přátelství, a taky kouzlo vodáckého sportu, při němž tyto svazky kdysi vznikly a vydržely po mnoho let.
A tak hledíme na staré neostré fotografie, zachycující pestrý vodácký život, který už z našich řek pomalu mizí. Lodě si vozíme auty a ne vlakem, zelené vodácké impregnované pytle nahradily umělohmotné barely a kotlík nad ohništěm na tábořišti také pomalu nevidět. A i ty řeky se nám někde jaksi „modernizují“, staré dobré šlajsny a sjízdné jezy mizí..
I přesto je ale tenhle Šmídův dokument , at´už se nám jeho zfilmovaná podoba líbila nebo ne, šťouchancem do zad. Nutí vzít pádlo do ruky, zamířit k nejbližší lodi a řece a zavolat hlasitě AHOJ!
Vydalo nakl. OlympiaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad