Deník Leošky Kutheilové

Biograficky laděné vyprávění Blanky Kubešové si svou opravdovostí a humorem poměrně snadno získalo srdce čtenářů, a to už v době předlistopadové totality. Už tehdy se práce ujalo nakladatelství Josefa Škvoreckého a po něm i RFE, vysílání rádia Svobodná Evropa, kde Deník s úspěchem načetla Jaroslava Tvrzníková. Posluchači doma tehdy tuto četbu na pokračování zařadili v anketě mezi deset nejposlouchanějších knížek roku. Poté následovalo vysílání v krajanském rozhlase v Sydney ve velmi milém podání Jany Reichové, která mádlouholetou zásluhu o vysílání v české řeči a udržování národního a kulturního povědomí v Australii vůbec.
Po Sametu se Deník v 92. roce objevil i v Čechách na dvou audiokazetách firmy AudioStory v podání Hany Maciuchové. Můžeme zkrátka říct, že měl na interprety až výjimečné štěstí! Hned potom vyšel znovu i knižně.
Vzhledem k tomu, že Deník Leošky Kutheilové vychází po letech znovu, nerad bych prozradil příliš. Snad jen to, že Leoška, hrdinka téměř biografického vyprávění, se statečně vyrovnává s následky své nemoci, s tím, jak se odlišuje od ostatních. Román v deníkové formě zachycuje neobyčejně citlivě život v období totality tak, jak se odrážel v dětské duši žákyně obecné školy, která se ještě nenaučila lhát. Autorka tu otvírá kapitolu zážitků generace poznávající svět a lidi kolem sebe zdeformované tlakem brutálního režimu. Byla to doba, kdy dětem hrozila ztráta orientace v prolhaném světě dospělých. Vyprávění je velice plastické, drobné příhody z domova a ze školy, rozšířené o odstup a nadhled uplynulých let, působí žertovně a naivně, jak jinak, vždyť jsou to zážitky desetileté školačky, podtext a atmosféra však už tak humorné nejsou a dostávají nový, často tragikomický nádech. Deník prostě dokáže vyloudit úsměv právě tak jako mráz po zádech.
Deník Leošky Kutheilové je nejen jednou z nejvydávanějších autorčiných prací, ale i námětem, který BK. zpracovala hned na několik různých způsobů. Proč tomu tak je, jsem se zeptal přímo a tady je odpověď:
„Mám pocit, že Deník Leošky Kutheilové má stále co říct, že má nadčasovou hodnotu.
Proto jsem se rozhodla zpracovat ho nejen knižně, ale i jako četbu na pokračování a v neposledním i jako divadelní hru.
Je to vlastně jednoduché. Jednou se probudíte s námětem za krkem. Je tady, máte ho v hrnku s čajem a v polévkovém talíři, plete se vám do hovoru s přáteli… Jste ve stavu vytržení, ten námět se prostě nedá pominout. Pak je to dobré.“
Co ale bylo tím hlavním „spouštědlem“ k napsání práce?
„K tomu mě přiměly autentické deníkové záznamy. Když jsem je poprvé dostala do ruky, oslnily mě svou pravdivostí, humorem i smutkem. Po jejich přečtení jsem pochopila, jaký dopad má život a doba na dětskou duši, jak ji spoluvytváří, zdokonaluje či naopak deformuje. Nad často úsměvnými výroky hlavní hrdinky si uvědomíme, že svět není v pořádku. Do rádoby uvolněné dětské atmosféry prosakuje napětí ze světa dospělých, doráží hesla a ulice a frázovitá výuka ve školách. Jestliže jedním z úkolů literatury je pravdivost, pak tohle splňuje právě Deník.“
Václav ŽidekPro svou žádanost vychází Deník Leošky Kutheilové nyní znovu na dvou CD, a to opět v podání Hany Maciuchové, která do uměleckého projevu vložila veškerou přesvědčivost a nalezla dětský výraz všude tam, kde desetiletá Lea zůstává přes veškeré chápání nelidskosti kolem sebe dítětem. V jejím přednesu tato drobná próza neztratila humor, který je podstatným rysem celé práce.
Možná bych měl připomenout, že nikoli náhodou vychází Deník v době, kdy se mluví o zapomínání, o tom, že ztrácíme svou historii. Je určen především dospělým, ale mladí lidé v něm najdou vysvětlení událostí, které často znají jen z vyprávění. Pochopí hrozbu všudypřítomné tajné policie i absurdnost drátů a „železné opony“.
Rozhodně není samozřejmostí, když si k jedné práci najdou cestu všechny generace. Mám za to, že Deníku Leošky Kutheilové v podání Hany Maciuchové se to podařilo. Svou opravdovostí a humorem si získá srdce jak dospělého, tak i dětského čtenáře a stává se tak vhodným dárkem i pod stromeček.
P.S.:
Deník Leošky Kutheilové na dvou CD je k dostání za lidovou cenu 99,- Kč a najdete ho ve většině knihkupectví a všech větších obchodních domech.
K dostání je i na internetu na adrese www.popron.cz.
Ukázku uvedeme příštěHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad