Bolševické peklo...

Před výročím 17. listopadu 1989 (a také před výročím rudé VŘSR) sežeňte si knihu
Nešťastné Rusko, zmítané násilnými převraty a revolučními bouřemi, vylíčeno je v knize
...v níž Robert Vaucher, zvláštní dopisovatel pařížské L´ Illustration, vypráví své zkušenosti, získané ve střediscích rozvratné činnosti bolševické. Kniha, jež vyšla současně s francouzským originálem, líčí počátky převratu, činnost námořníků na Baltu, první květen a rudé Velikonoce v Moskvě za pouličních bojů, obléhání Kremlu, ničení památek, pustošení majetku. Popisuje, jak bylo prováděno rozchvácení půdy, suspendování občanských práv, zastavení nepohodlných časopisů. Zabývá se podrobně rudou gardou, jejím vznikem, organisací a činností. Děsivé jsou kapitoly, vyličující bolševickou hrůzovládu v Petrohradě: zatýkání, bezdůvodné věznění, týrání, popravy. A v ulicích Petrohradských kromě vraždy vládne hlad, infekce, cholera, zřícení všeho občanského života. Autor, jenž sám byl uvězněn a revolučním tribunálem odsouzen, výstižně líčí scény z ulic, kaváren, ze shromáždění, z věznění a tyto úžasné obrazy, líčící děsivé peklo bolševické, jsou výstrahou nanejvýš včasnou.
Knihu lze koupiti v každém knihkupectví a vydal ji Nakladatel F. TOPIČ, knihkupec v Praze, třída Národní 11.
Toto jsem s úžasem četla na papírovém přebalu jiné knihy, nalezené mezi množstvím dalších, které jsem zdědila po mém dědečkovi. Bohužel jsem ani v té knížce, která mne zlákala k přečtení, nenašla přesný rok vydání, z čehož by se dalo usoudit i na rok vydání Bolševického pekla. Muselo to ale být nedlouho po vzniku naší republiky a po těchto ruských událostech. Snad někdy kolem roku 1922, protože původní knížka, na jejímž obale jsem tato varovná slova našla, byla ve švédském originále vydána v roce 1919 a pak ji nakladatel Topič musel nechat přeložit. Zarazilo mne, jak je možné, že kniha s tímto obsahem, založená zjevně na osobních a velice podrobných zkušenostech autora, která vyšla ve Francii, v Ceskoslovensku a určitě ještě i jinde v Evropě, nevyvolala ostražitost. Tehdy ještě literatura přeci měla váhu! A dost možná, že podobných varování bylo víc.
A přesto řada evropských západních intelektuálů a umělců podleha potěmkiádě sovětského režimu. A nejen umělců, ale především kolik politiků se vydalo touto zločineckou cestou!
Možná mnozí nevěda, nejprve skutečně s jakýmisi ideály. Kdyby si jen přečetli všichni tuto knihu! Kdyby jen trochu více se dívali a přemýšleli, když pak po Sovětském svazu cestovali! Ale i ti, co jej nenavštívili, mohli přece mluvit s tisícovkami ruských intelektuálů, kteří emigrovali do Československa! Málo platné. Hitlerem rozpoutaná válka všechno přemazala a po ní to bylo pro jednoduché lidi ještě o něco těžší, dívat se na Sovětský Svaz s jeho bolševickou politkou jako na nebezpečnou zemi. A jako už mnohokrát (a nyní opět) i v té vzdělanější části národa se našlo mnoho takových, kteří vědomě hazardovali s osudem své země, když se z prospěchářských důvodů přimkli k této mocnosti. Že na to mnozí (Slánský aj.) později doplatili, to je jiná.
Dnes vychází mnoho podobných titulů, založených kromě osobních zkušeností pamětníků, které tato zvěrstva v knize Bolševické peklo zřejmě popisovala, již i na podrobném studiu historických pramenů. Když však sleduji, co se v naší zemi děje, mám někdy pocit, že je to jako když hrách na stěnu hází...
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad