Moravané u počátků státu Texas

Stát Texas vždy zaujímal unikátní místo v amerických dějinách. Naznačuje to jeho přízvisko „stát osamělé hvězdy“, pod nímž je znám (jednu hvězdu má např. na své vlajce). Texas byl dějištěm mnoha bitev a sporů, nejprve Francozů se Španěly, kteří se pak stali vítězi. Když nad Španěly zvítězilo v roce 1823 Mexiko, stal se Texas součástí Mexika, kde se první Američané začali usazovat v roce 1821. V roce 1837 zahynuli v bitvě u Alama Davy Crocket, Jim Bowie a další hrdinové bojující za svobodu. Ke konečnému vítězství nad Mexičany vedl Texasany u San Jacinta Sam Houston. Téměř na deset let se stal Texas nezávislou republikou. Když se z něj stal v roce 1845 stát, zdejší usedlíci sváděli řadu let boje s Indiány na obranu svých rodin a domovů.
Usedlíci – pionýři
Podle některých historických záznamů byli prvními Čechy, kteří vstoupili na půdu Texasu, příslušníci jezuitského řádu, kteří v rámci svých misionářských aktivit u Indiánů tudy mířili do Mexika někdy v druhé polovině 17. a první polovině 18. století. Důkazem jsou zvony nalezené v některých indiánských kaplích a nesoucí jména českých svatých.
Texas pravděpodobně navštívil někdy po roce 1823 Karl Postl (1789–1864), mnich a duchovní z Popovic u Znojma. Svou identitu skrýval pod jménem Charles Sealsfield. V USA působil jako zpravodaj a spisovatel. Není úplně jisté, jestli cestoval přes Texas a Mexiko na jihozápad, moderní výzkumy to ale považují za pravděpodobné. Postl mohl jeden čas vlastnit plantáž na Red River, definitivně to však potvrzené není. V letech 1829 až 1832 možná pracoval jako žurnalista na Jihozápadě. O Texasu psal v knihách Das Kajütenbuch (Curych, 1841) a The Cabin Book (poprvé v New Yorku 1844), kde označuje novou republiku jako naději pro budoucnost. Sealsfield je autorem i dalších dvanácti novel a obsáhlých výkladů o Severní Americe a Evropě.
V únoru 1836 se objevil v Texasu Frederick Lemský (?–1844). O něm se mnoho neví až na to, že přišel do Čech a že hrál na píšťalu ve čtyřčlenné kapele texaské armády bojující u San Jacinta. Do texaské armády vstoupil 13. března 1836 a působil v ní jako hudebník do 31. prosince 1836. Pak se usadil v Houstonu. Dne 27. ledna 1838 Lemský inzeroval v Telegraph and Texas Register a nabízel své služby jako učitel hudby, němčiny a francouzštiny. Byl zakládajícím členem German Union of Texas, a to od ledna 1841. Když se v březnu 1842 začal stavět kanál Brazos a San Luis, Lemský tu zaměstnával 30 kopáčů. V lednu či únoru 1844 se tam Lemský utopil.
Několik českých rodin přišlo do Texasu společně s německými imigranty a spolu s nimi se usadily nedaleko New Braunfels a Fredericksburgu. Mezi nimi byl i katolický kněz Bohumir Menzl z Frýdlantu a mezi přistěhovalci působil jako duchovní otec. Byl prvním českým katolickým knězem v Texasu. Dohlížel na stavbu prvního římskokatolického kostela ve Fredericksburgu a na vršku severozápadně odtud postavil kříž. V korespondenci s přáteli v Čechách se projevil jako pečlivý pozorovatel texaské fauny a flóry. K jeho povinnostem patřilo časté a únavné cestování po okolí, a tak se unavený vrátil v roce 1851 do Čech.
Mezi nejstarší české usedlíky v Texasu nepochybně patří Michael Anthony Dignovitý (1810–1875), rodák z Kutné Hory. Vyučil se mechanikem v českém Kaňku, v roce 1831 se nějak zamíchal do revoluce v Polsku a později emigroval do Ameriky. Do New Yorku přijel v roce 1832 a odtud pokračoval na jih až do texaského San Antonia. Vystřídal několik zaměstnání. Pak vystudoval medicínu a otevřel si ordinaci na indiánském teritoriu v Arkansasu. Když vypukla mexická válka, spěchal se skupinou dobrovolníků do San Antonia. Později se tam stal úspěšným lékařem a byznysmenem. V padesátých letech se stal nepohodlným kvůli svým otevřeně abolicionistickým názorům. V roce 1859 vydal v angličtině svůj životopis Bohemia under Austrian Despotism, jímž chtěl očistit své jméno. Byl jedním z prvních autorů českého původu publikujících v Americe. Ve své knize kritizuje „tyranii“ amerického veřejného mínění a americký právní systém. Jeho politická pověst jej ale pronásledovala a v roce 1861 jen těsně unikl před smrtí na šibenici na náměstí San Antonia. Na koni se vydal do Washingtonu D. C., kde získal zaměstnání u federální vlády. Jeho majetek byl konfiskován, dva jeho synové byli odvedeni do jižanské konfederační armády. Oba později ale utekli do Mexika a nakonec vstoupili do armády Unie.
V roce 1849 přicestoval do Texasu Leopold Karpeles, rodák z Prahy, Připojil se ke staršímu bratrovi Emilovi v Galvestonu, který tam zřejmě žil už několik let. Pracoval jako obchodník, vyjížděl do Mexika a západních teritorií USA. V roce 1861 jeho odmítavý postoj k otroctví a secesi jej donutil odcestovat z Texasu do Massachusetts, kde 15. srpna 1862 vstoupil do armády jako voják pěchoty a se svou jednotkou se zúčastnil akcí v Severní Karolíně. Z armády odešel 29. července 1863, od jara 1864 se stal úředníkem v Massachusetts. Tam opět nastoupil k pěchotě a 6. května 1864 se zúčastnil bitvy o Wilderness a v některých jejích fázích se zachoval hrdinsky. Za to obdržel v roce 1870 Čestnou medaili. Bojoval také v květnu 1864 u Spotsylvania Courthouse a do 24. května byl v další bitvě u North Anna těžce zraněn. Evakuaci dlouho odmítal, až v důsledku ztráty krve ztratil vědomí. Převážnou část dalšího roku strávil Karpeles ve vojenských nemocnicích, z armády byl propuštěn v květnu 1865. Usadil se po válce ve Washingtonu a za svou službu v armádě byl odměněn zaměstnáním u pošty, v němž setrval až do své smrti v roce 1909.
Reverend Josef Arnošt Berman (1797 – 1877), protestantský kněz ze Zápudova u Mnichova Hradiště, přicestoval v březnu 1850 do Galvestonu, pokračoval po souši i po řece do San Felipe a s volským spřežením do Cast Spring. Němečtí kolonisté jej přijali jako učitele ve své škole a kazatele. Zakoupil kus půdy nazývané Kollattschny Cemetery, a tady v malém stavení z klád učil a kázal. Bergmann je ovšem znám hlavně jako autor dopisu, který poslal svým přátelům v Čechách po příjezdu do Ameriky. Popisoval v něm svobodu, která vládne v Texasu, obrovské výměry pozemků, které jsou lacino k mání, i to, jak si sám pořídil drůbež, vepře, krávy a koně. Tento jeho dopis byl otištěn v Moravských novinách a lidé na Moravě na základě toho začali uvažovat o tom, že po příkladu Bergmannovy rodiny také odjedou do Texasu, toho státu velké svobody. Skupiny rodin odcestovaly v letech 1852, 1853 a 1854 a dostartovaly tak emigrační vlnu Moravanů mířících do Texasu. Bergmann se stal podle českých přistěhovalců i jejich potomků otcem Čechů v Texasu.
V roce 1850 přicestoval do Texasu Wenzel Matějovský (1828–1904) z českých Nechanic. Na místě se pustil do farmaření, pak v roce 1852 zřídil v Bastropu továrnu na cigarety. Potom se odstěhoval do Long Prairie, věnoval se obchodu a v roce 1873 se stal poštmistrem v obci Nechanitz, nazvané podle jeho rodiště. Za občanské války stál na straně Unie a podporoval republikány. V roce 1886 byl zvolen do zákonodárného sboru státu Texas.
(Pokračování příště.)Miroslav Rechcígl jun., Rockville
Z angličtiny přeložil Jaromír Novotný
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad