Vzácné housle v Obecním domě v Praze

Výstavu unikátních mistrovských houslí ze soukromých sbírek několika evropských zemí v Obecním domě zahájil galakoncert J. Svěceného. Součástí expozice jsou dobové dokumenty, film Čtvero ročních dob Pražského hradu i ukázky z houslařské dílny. J. Svěcený, který je kurátorem výstavy, provede návštěvníky při pěti komentovaných prohlídkách během října a listopadu. K vidění zde je na 50 vzácných exponátů, z nich 40 jsou mistrovské nástroje.
Představí se zde proslulé zahraniční nástroje, ale především i slavné české housle. Například velmi cenný nástroj z dílny Kašpara Strnada nebo další od slavného pražského houslaře Ferdinanda Augusta Homolky. Mnohé z nich jsou v držení různých umělců, kteří na ně běžně hrají. V době výstavy se bez nich tudíž musí obejít a použít jiný nástroj, což samo o sobě ukazuje na jedinečnost výstavy. Nejstarší nástroje jsou z počátku 18. století, nejmladší housle byly vyrobeny vloni.
Kromě vzácných houslí jsou vystaveny i vzácné francouzské smyčce, protože jak známo, nejslavnější houslaři pocházeli s Itálie, avšak nejlepší smyčce vznikaly vždy ve Francii, říká Jaroslav Svěcený, který na projektu pracoval přes dva roky.
Po dobu trvání výstavy se uskuteční komorní koncerty v klubu Violino. Při závěrečném koncertu v listopadu přednese J. Svěcený a jeho hosté s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses skladby Bacha, Bendy, Vivaldiho. Na koncertech bude hrát na nástroje z výstavní kolekce.
Výstava trvá do 30. listopadu
MafHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad