Josef Čapek - aktuální umělec

Zpátky časem
Jako mnoho jiných umělců, tak i Josef Čapek, reagoval na hrozbu fašismu. Již v průběhu 30. let také vznikla nejsilnější protiválečná díla jeho bratra Karla Čapka, který se později stal vedoucí osobností českých intelektuálů a umělců v boji proti fašismu. V prosinci 1938, uštván a ochromen tím, co se stalo v Mnichově v září, Karel Čapek podlehl nemoci. Josef Čapek, zasažen Karlovou smrtí, však nepřestává tvořit proti zlu a vznikají tak rozsáhlé malířské cykly Oheň (1938-39) a Touha (1939), kterými protestuje proti Mnichovu. Avšak i dřívější, v Lidových novinách i jinde zveřejňované cykly kreseb s názvy Diktátorské boty nebo Ve stínu fašismu způsobují, že umělec jeho formátu je fašistickému režimu trnem v oku.
Onoho 1. září 1939 manželé Čapkovi netuší, že válka bude trvat dlouhých 6 let a Josef se jejího konce těsně nedožije. Po krátkém pobytu v Dachau dva a půl roku tráví v Buchenwaldu, kde v malířské dílně musí malovat rodokmeny esesáků (spolu s Emilem Fillou), pak přijde Sachsenhausen. Zde tajně překládá anglickou, španělskou a norskou poezii, jeho vlastní básně kolují v opisech. V únoru 1945 jej převezou do vyhlazovacího tábora v Bergen-Belsenu, kde vypukne epidemie tyfu. Jeho smrt je tragická. Podléhá jí v samém závěru války, těsně před osvobozením lágru britskými jednotkami v neděli 15. dubna 1945. Hrob, byl-li nějaký, neznáme.
Mnohostranný talent
Josef Čapek originálním způsobem zasáhl do řady tvůrčích odvětví. Výrazně se uplatnil v malbě, grafice a ilustraci, karikatuře, typografii a scénografii. Současně však i psal - povídky, novely, dramata (spolu s bratrem), moderní pohádky pro děti (věčně krásné a hravé Povídání o pejskovi a kočičce nebo veselý příspěvek do Devatera pohádek bratra Karla O tlustém pradědečkovi a loupežnících). Psal ale i prózu mimořádné myšlenkové závažnosti a hloubky (Kulhavý poutník).
Čapkova výtvarná díla tvoří stěžejní součást českého příspěvku k expresionismu a kubismu. Josef Čapek však ve svém výtvarném vyjádření nikdy nepodléhal dobovým programům, i když nové výtvarné tendence stále sledoval a kriticky komentoval. Základem jeho tvorby byl vždy požadavek vnitřní svobody, umění mu bylo prostředkem k výpovědi o zásadních otázkách lidství. Inspirací jsou vždy lidé – často stojící na okraji společnosti (žebráci, lůza) nebo „chlapi“ (obrazy Dva chlapi v lese, Dva muži ve dvoře, Dva trhani) Někdy ale opět děti (pastelové tóny vzbuzují dojem hravosti a poklidu) či krajina. Podobné dvě linie – závažnou a hravou – známe i z jeho ilustrátorských prací (pro knihy bratrovy i jiných autorů) nebo z jím navržených scénografických návrhů.
Tvorba a etický příklad Josefa Čapka jsou mimořádně aktuální právě dnes, kdy se redefinuje pojem umění a mění kritéria hodnocení modernistické tvorby. Významnou událostí bude letošní výstava v Jízdárně Pražského hradu Josefu Čapkovi věnovaná. Jejím cílem je představit jeho osobnost co nejplastičtěji a zdůraznit umělcův osobitý přínos českému umění. Zahrne všechny oblasti Čapkovy výtvarné tvorby i paralelní vazby na jeho odkaz literární a myšlenkový. Výstava nejenže shromáždí klíčová díla z fondů českých veřejných galerií, ale představí i práce, rozptýlené v soukromých sbírkách. Mnohé z nich naposledy vystavené roku 1946 na posmrtné výstavě v Umělecké besedě, některé dokonce dosud neevidované nebo považované za nezvěstné. Bude zde cca 200 Čapkových olejů, výběr z kreseb, grafik, karikatur, ilustrací, knižních obálek a scénografických návrhů.
Osobní douška: Karel i Josef Čapkové mi byli od dětství osobnostmi, k nimž jsem obdivně vzhlížela nejprve od jejich pohádek a kreseb, později je poznávala prostřednictvím jejich všestranné tvorby mimořádné naléhavosti, kterou na mne oba působili, a jíž jsem se nechala s velkou radostí „polidšťovat“. Obrovský význam jejich umění mi také přiblížil můj dědeček – novinář a spisovatel, který měl to štěstí s oběma bratry se potkávat. Kromě mnoha jiných vzácností mi po dědečkovi zůstala krásná kresba od Václava Rabase, dalšího významného malíře, jehož výročí úmrtí (55let) si nyní v říjnu připomínáme. Na ní Josef a Karel Čapkové dlí v bratrském rozhovoru a vyzařuje z ní porozumění dvou velikých duší. Tuhle vzácnost mám nad svým pracovním stolem a občas si s nimi všemi v duchu povídám...
Výstava věnovaná Josefu Čapkovi v Jízdárně Pražského hradu začíná 7. října a trvá do 17. ledna 2010.
Připravila ji Správa Pražského hradu ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích.
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad