Tento způsob léta...

...byl naprosto hysterický. Bylo příšerné vedro a sucho, takže jsme na sebe v rozpálených ulicích jen tupě koukali a ani neměli sílu si postěžovat. Pak přišly bleskové povodně a stovky lidí plakaly nad svým zničeným majetkem a my ostatní jsme alespoň trošku peněz posílali na povodňová konta. Přece jen nejsme tak úplně bezcitní, jak se často zdá...
Kdo jel k moři, užíval si chladné vody a pak se modlil, aby jeho cestovní kancelář nezkrachovala, letadlo nepropadlo věřitelům a on se v pořádku vrátil. Ne všem se to povedlo, v zahraničí zůstaly tisícovky vyjevených a vzteklých lidí.
V novinách se psalo především o ekonomické krizi a úřednická vláda, která nás měla dovést k předčasným volbám, bude u vesla déle. Ústavní soud se dostal do křížku s politiky a k překvapení politiků trval na liteře ústavy. Pak se jednalo ve stylu: jednou jsi dole, jednou nahoře a prezident Václav Klaus „vhodně“ načasovanými projevy přispíval k nervozitě všech.
Komunistům unikla na veřejnost „kuchařka“, jak mají politici z této strany odpovídat voličům na nepříjemné otázky z doby vlády bolševiků. Na otázku „Jak se díváte na procesy 50. let“ se má mj. správně odpovědět: „Svůj podíl na tom měly jak mocenský tlak Stalina z Moskvy, tak i provokace ze Západu“. Podle místopředsedy Dolejše připravuje strana „návod k použití“ před každými volbami a je mezi kandidáty oblíbený. Taky důvod k permanentní naštvanosti, ne?
Na Karlově mostě se porvali chlapi z bezpečností agentury s opilými turisty z Anglie, kteří začali ničit opravované sousoší Kalvárie. Výsledkem byly rozbité nosy. Pražské památky jsou často terčem opilců, kteří si k nám jedou vyhodit z kopýtka a dokázat si, že jsou chlapi!
O kousek dál se v červenci porvali strážníci a taxikáři ze Staroměstského náměstí. Ti byli pověstní svým příšerným předražováním a tak jim magistrát zrušil toto lukrativní stanoviště. Udivení turisté sledovali, jak uniformy vítězí nad civily a zcela spontánně volali „gestapo, gestapo“. Troufám si tvrdit, že tentokrát bylo právo na straně strážníků a turisté měli volat „konečně, konečně“! Na místě taxíků mají pár metrů od obří sochy Jana Husa parkování invalidé a strážníci.
Jako obvykle píšu na konci fejetonu alespoň jednu pozitivní zprávu: letos měla Letní škola slovanských jazyků, organizovaná Universitou Karlovou, 163 žáků. Ti se nejen učili česky – ti začátečníci a mírně pokročilí za pomoci zprostředkujícího jazyka (angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny), ti pokročilí měli kromě jazykové výuky i semináře. V reálu poznávali naši kulturu, historii a umění... A většina z nich sem jezdí jako domů.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad