Vajíčko - diagnostická pomůcka

7-8 2009 Ohlasy a názory česky
obálka čísla *

Při minulých volbách jsme zastihli pana Paroubka v jakémsi stavu nepříčetnosti, kdy spílal, vyčítal, neměl slušného slova pro vítěze voleb až mnozí z nás těžko chápali jak se může takto chovat člověk, který representuje stát. Působil jako ne bývalý premiér, ale jako člověk, který se nedokáže ovládat, ba co víc nebyl schopen uznat právo na vítězství druhého.

Od té doby jakoby se cosi změnilo. Poslouchal jsem nedávno tohoto pána v podnikatelském klubu, kde s rozšafností, nonšalancí, rozprávěl a odpovídal klidně i na některé vyzývavé otázky posluchačů ohledně spolupráce soc. demokratů s komunisty, takže neznalý posluchač by došel k závěru, že nejen po stránce obsahu, ale i formy projevu, se na bývalém premiérovi hodně změnilo, že ušel dobrý kus cesty ke svému zlepšení, ať už vlivem svých psychologů, vizážistů či vlastního zamýšlení se nad svým bývalým chováním. Bylo by to dobré a pro všechny potřebné.

Leč přišla doba dalších voleb a pan předseda opět musel na podia českých měst začít předvolební klání. O tom, že jeho strana svrhla vládu v poločase uprostřed předsednictví, že šlo o nezodpovědný čin v době, kdy jsme získávali uznání z celé Evropy, ale kdy jsme tímto činem také zvýšili obavy velkých států o spolehlivost států menších, ani slovo! Ani slovo o vlastní nezodpovědnosti ani slovo o neschopnosti hrát fair play.

Kdo neumí uznat svoje chyby a prostě je přechází jako bychom všichni trpěli Alzheimrem, posluchače uráží. Někdo to projeví nezájmem, někdo poznámkou, někdo vajíčkem. A strefí se. Ryzí mentalita se v takovém případě projeví. Pan Swarzenberg při podobné příležitosti reagoval slovy: „Dříve byla rajčata měkčí a to působilo, dnes jsou tvrdší, odrazí se. Už to není ono.“ President Busch díky dobré kondici a postřehu uhnul. U pana Havla v Bratislavě se nestrefili.

Lze reagovat různě: „Pane, máte skvělou strefu, dejte se k armádě. Mundur vám vyperou zdarma, já si ho budu platit.“ atd. Trochu vtipu.

Vizážisté, psychologové jak jste pracovali? Pan Paroubek se vám zase vysvlékl.

„Prasata jste,“ linulo se z jeho úst do shromáždění. Pan Paroubek v té chvíli omládl a vrátil se do obobí prohraných voleb, do období kdy byl svůj jak jsme ho znali.

A tak strefa odhalila původní stav pana předsedy, který pracně během roků halil a před námi kamufloval. Obyčejné vajíčko více nežli diagnostické disputace, nám prozradilo kdo se nám to tady zase předvádí.

K. Mrzílek, k.deu@seznam.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012